]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Ostrów Mazowiecka

Nazwa jednostki: Powiat ziemski ostrowski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 68, 07-300 Ostrów Mazowiecka

tel. (29) 645 71 00; 645 71 01, fax (29) 645 71 01

e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl

Strona www: www.powiatostrowmaz.pl

Powierzchnia: 1218 km2

Liczba mieszkańców: 75513

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat ostrowski leży w północno – wschodniej części województwa mazowieckiego, na terenie Międzyrzecza Łomżyńskiego, pomiędzy dolinami rzeki Bug (wyznaczającej jego południową granicę) i Narwi. Powiat graniczy od wchodu z powiatem łomżyńskim (województwo podlaskie), od południa z powiatem węgrowskim i sokołowskim, od zachodu z wyszkowskim i od północy z ostrołęckim.W skład powiatu wchodzi 11 jednostek samorządu terytorialnego.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie miasta Ostrów Mazowiecka znajduje się 60% potencjału przemysłowego powiatu i jest największym ośrodkiem przemysłowym. Są to min.: fabryka mebli FORTE, zakłady ZURAD produkujące urządzenia radiolokacyjne, fabryka koncentratów spożywczych KRÜGER, Zakład Produkcji Spożywczej MIWEX s.c., producent serów MILKILAND EU, Zakłady Tworzyw Sztucznych ALPLA, SCHNEIDER POLSKA zajmująca się techniką samochodową i kontenerową, Natur Produkt PHARMA produkująca kosmetyki i farmaceutyki. Drugim miastem pod względem wielkości potencjału przemysłowego jest Małkinia Górna. Znajduje się tutaj fabryka wełny mineralnej ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o. oraz firma zajmująca się produkcją m.in. ram i luster B.D. Art Pęscy S.J. Powiat ostrowski to region przede wszystkim rolniczy. Gminy wiejskie posiadają ogromne możliwości dla rozwoju rolnictwa, przetwórstwa rolno – spożywczego i usług oraz rozwoju agroturystyki. Najatrakcyjniejsze gminy pod względem turystycznym to gminy nadbużańskie: Nur, Zaręby Kościelne, Małkinia Górna i Brok.

Historia, dziedzictwo i kultura: Dziedzictwo kulturowe jest nieodłącznym elementem każdej społeczności lokalnej. Wzmacnia zaangażowanie oraz identyfikację mieszkańców ze swoim regionem. Buduje także potencjał turystyczny. Powiat ostrowski posiada taką wartość zarówno w sferze materialnej, jak i niematerialnej. Do strefy niematerialnej (duchowej) można zaliczyć tradycje i folklor regionalny. Na terenie powiatu działa Zespół Ludowy „Małkinianka”, istniejący od 1985 r., Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka”, Zespół śpiewaczy „Banda Retro” działający przy Klubie Seniora „Złota Jesień”, Zespół „Jarzębina” z Broku oraz Żurawiacy” z Bogut – Pianek. Ważnym ogniwem w życiu kulturowym powiatu ostrowskiego jest Teatr „Scena Kotłownia”. Teatr w ciągu ośmiu lat, stał się popularną placówką kulturalną na terenie północno-wschodniego Mazowsza, którą warto odwiedzić. W całej Polsce jest znany ze swojej teatralnej działalności w kategorii młodzieżowej. Środowisko kabaretowe upodobało sobie „Kotłownię” jako miejsce do sprawdzenia nowego repertuaru lub dodatkowego miejsca zaprezentowania swojego programu w okolicach Warszawy lub w drodze na Mazury. Zasoby kultury materialnej to między innymi zabytkowe budowle, obiekty historyczne i archeologiczne, miejsca pamięci, obiekty związane z wiarą chrześcijańską oraz obiekty atrakcyjne turystycznie. Na terenie każdej z gmin powiatu można znaleźć obiekty o walorach turystycznych. Takim miejscem jest np. Zespół koszarowy w Komorowie – wybudowany pod koniec XIX wieku dla wojsk carskich, od 1917 r. miała w nich siedzibę Szkoła Podchorążych Piechoty. Na terenie koszar znajduje się odsłonięty w 1999 r. Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest dokładnie odtworzoną repliką pomnika z 1932 r., a zarazem jest to największy pomnik Marszałka w Polsce. Koszary otoczone są licznymi alejami parkowymi, a wśród nich Aleja pomników ku chwale oręża polskiego. Na terenie powiatu znajdują się również trzy rowerowe trasy turystyczne.

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Liczba wyświetleń: 288