Dokumenty stanu cywilnego mogą być również sprowadzane na wniosek innych osób, niż wyżej wymienione, które wykażą interes prawny w sprowadzeniu aktu stanu cywilnego a także na wniosek organizacji społecznej, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.
Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz wniosku.
Dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (do wglądu).
Dokument wykazujący interes prawny - w przypadku osób, które nie są rodzicami, dziadkami, dziećmi, wnukami, rodzeństwem lub małżonkiem osoby, której akt dotyczy.
Pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia pełnomocnika wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty.
Odbiorca usługi
Obywatel,
Instytucja
Termin załatwienia sprawy
Akt stanu cywilnego sprowadzany jest niezwłocznie. Dokładny termin sprowadzenia dokumentu zależy jednak od wielu czynników, m.in. dostępności danych na temat poszukiwanego dokumentu i czasu potrzebnego na wyszukanie dokumentu przez zagraniczny urząd. W praktyce dokument sprowadzany jest w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w terminie do 12 miesięcy.
Informacja
Dodatkowe informacje
Opłata
Wysokość opłaty skarbowej za sprowadzony dokument stanu cywilnego ustala Konsulat RP po nadesłaniu tego dokumentu (jeżeli opłata podana jest w walucie obcej, stosuje się przelicznik wg kursu Narodowego Banku Polskiego).
Opłata skarbowa w kwocie 17 zł za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpis, wypis lub kopię.
Tryb odwoławczy
Brak
Skargi i wnioski
Przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Przedmiotem wniosku mogą być między innymi sprawy:
ulepszenia organizacji,
wzmacnianie praworządności,
usprawnienie pracy i zapobieganie nadużyciom,
ochrony własności społecznej,
lepszego zaspokajania potrzeb ludności.
Organ właściwy dla załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. - Prawo konsularne (Dz. U. z 2018 r., poz. 2141 z późn. zm.)
Konwencja Wiedeńska o stosunkach konsularnych podpisana w Wiedniu dnia 24 kwietnia 1963 r. (Dz. U. z 1982 r., Nr 13, poz. 98)
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.