]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Garwolin

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Garwolin

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Garwolin, ul. Staszica 15, 08-400 Garwolin

tel. (25) 786 42 42, fax (25) 684 34 66

e-mail: umg@garwolin.pl

Strona www: www.garwolin.pl

Powierzchnia: 22,08 km2

Liczba mieszkańców: około 1 700

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Obecny Garwolin jest miastem powiatowym południowo-wschodniego Mazowsza, położonym na trasie Warszawa-Lublin w odległości 60 km od stolicy oraz w pobliżu szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin.  

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Garwolin dysponuje dobrymi warunkami pod inwestycje. Dogodne położenie miasta (bliskość Warszawy, usytuowanie przy trasie Warszawa-Lublin, niedalekie sąsiedztwo szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin), dobra infrastruktura techniczna (miasto jest w blisko 100% zwodociągowane i w blisko 90% skanalizowane), duże zasoby czystej wody, mogące zaspokoić potrzeby miasta kilkakrotnie większego oraz niskie podatki - to główne atuty Garwolina. Miasto posiada także nowoczesną, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, która w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców, jak i miejscowych zakładów przemysłowych. Do największych zakładów, znanych nie tylko na lokalnym rynku, ale również krajowym, a nawet zagranicznym należy zaliczyć: AVON – fabrykę kosmetyków, firmy odzieżowe: OCHNIK Producent Odzieży Skórzanej i CORA GARWOLIN oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską ze swoimi zdrowymi i smacznymi produktami. Ze względu na obecność tych firm Garwolin jest zwany „miastem zdrowia, mody i urody”. Oprócz tego do znanych na rynku firm należy zaliczyć producentów opakowań – ZELLER Plastik Polska i CO-STA-POL oraz INTERDRUK – lidera na rynku artykułów papierniczych, a także zakład „ERCA” – producenta komponentów chemicznych. W granicach administracyjnych miasta znajdują się tereny, o łącznej powierzchni ok. 108 ha, przeznaczone pod inwestycje. Stanowią one własność Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz własność prywatną. Teren o powierzchni 60 ha został wydzielony jako Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej. Jest on przeznaczony pod działalność produkcyjno-usługowo-techniczną. Teren ten jest położony w sąsiedztwie obwodnicy Garwolina.  

Historia, dziedzictwo i kultura: Garwolin to miasto o długoletniej historii i tradycji. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1386r. Sprawą sporną pozostaje dokładna data nadania Garwolinowi praw miejskich. Przywilej lokacyjny z 1423r. prawdopodobnie potwierdził posiadane już prawa miejskie Garwolina. W mieście znajduje się Wydział Zamiejscowy Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi. Bogatą ofertę kulturalną i sportową posiada Centrum Sportu i Kultury. W ośrodku kultury odbywają się ciekawe spotkania, spektakle, koncerty dla młodszej i starszej widowni. Funkcjonuje tu kino „WILGA” oraz galeria, w której organizowane są wystawy obrazów, fotografii i innych eksponatów autorstwa lokalnych twórców i znanych artystów. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie udostępnia wszystkim chętnym także swoje obiekty sportowe. Miłośnicy sportu mogą korzystać z hali sportowej, miejskiego stadionu, kortów tenisowych o nawierzchni akrylowej i ceglastej. 27 marca 2013r. została oddana do użytku kryta pływalnia miejska „Garwolanka” – największa inwestycja miejska ostatnich lat. Pływalnia składa się z: basenu sportowego, basenu do nauki pływania oraz basenu rekreacyjnego. Ponadto w obiekcie znajdują się: sauna sucha i parowa, siłownia i sala fitness. Basen sportowy o wymiarach 25x12,5m i głębokości 1,35-1,80m, wyposażony jest w 6 torów o szerokości 2m, w drabinki podwodne oraz dwie linie nawrotowe i linię falstartową. Jest on przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Basen sportowy wyposażony jest w profesjonalny, elektroniczny system pomiaru czasu dla pływaków i miejsca dla publiczności. Posiada on homologację Polskiego Związku Pływackiego. Basen rekreacyjny wyposażony jest w wiele atrakcji: 60-metrową zjeżdżalnię, rwącą rzekę, 3 bicze wodne, 3 gejzery do masażu pleców, 3 leżanki z podwodnym masażem pleców i 3 wanny hydromasażu.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.