]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Pilawa

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Pilawa, al. Wyzwolenia 158, 08-440 Pilawa

Sekretariat: tel. (25) 685 61 10, fax (25) 685 60 83

e-mail: urzad@pilawa.com.pl

Strona www: www.pilawa.com.pl

Powierzchnia: 77,25 km2

Liczba mieszkańców: 10730

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Pilawa – to gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim. Siedziba gminy to Pilawa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Teren gminy to przede wszystkim obszar rolniczy. Użytki rolne stanowią ponad 50 % powierzchni. Cechą struktury gospodarstw jest duże rozdrobnienie: ponad 20 % to gospodarstwa do 5 hektarów, ponad 50 % zajmuje od 5 do 10 hektarów, powyżej 10 hektarów ma niespełna 30 % gospodarstw. Większość rolników to tzw. chłoporobotnicy- podejmujący pracę również poza rolnictwem. W celu wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych gminy i rozwoju agroturystyki większość rolników dąży do przekwalifikowania gruntów na działki budowlane i rekreacyjne. Już dziś w miejscowości Puznówka powstało piękne gospodarstwo agroturystyczne z hodowla koni arabskich. Pilawa posiada własne wysypisko śmieci oraz oczyszczalnię ścieków, jest zwodociągowania i zgazyfikowana. Na terenie gminy znajdują się 4 szkoły podstawowe i 2 gimnazja oraz przedszkole.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pilawa - według przekazów przedwojennych nazwa wsi powstała od słowa piła, źle wymawianego przez osadników niemieckich karczujących lasy pod zabudowę i grunty uprawne. edług przekazów powojennych Pilawa wywodzi się od nazwy herbu hrabiów Potockich. Natomiast "Heraldyka Polska - wieków średnich", dzieło Franciszka Piekosińskiego wydana w Krakowie nakładem Akademii Umiejętności w 1889 roku podaje: "Pilawa ma być półtrzecia krzyża żółtego w polu niebieskim". Zaś herbarz arsenalski kładzie "w polu niebieskim półtrzecia". W średniowiecznych zapiskach sądowych herb ten pojawia się po raz pierwszy w 1385 roku pod zwykłą proklamacją Pilawa.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.