]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Urząd Miasta i Gminy Lipsko

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Lipsko, ul. 1-go Maja 2, 27-300 Lipsko

tel. (48) 37 80 175, fax (48) 37 80 175

e-mail: umig@lipsko.eu

Strona www: www.lipsko.eu

Powierzchnia: 135,2 km2

Liczba mieszkańców: 11 577

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto i Gmina Lipsko położona jest w południowo – wschodnim krańcu województwa mazowieckiego (wcześniej radomskiego do zmian w podziale administracyjnym kraju od 01.01.1999 r.), w dolinie rzeczki Krępianki. W większości teren jest wyżynny przylegający do niziny Krępianki. Lasy zajmują powierzchnie 1586 ha pozostałe to użytki rolne wykorzystywane głównie pod uprawę owoców, warzyw i zbóż.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Układ komunikacyjny w mieście i gminie Lipsko tworzą : droga krajowa nr 79 relacji Warszawa – Kozienice – Lipsko – Sandomierz – Tarnobrzeg – (ok. 19 km na terenie gminy); droga wojewódzka nr 747 relacji Iłża – Lipsko – Solec n. Wisłą – Opole Lubelskie – Bełżce (dł. Ok. 9 km w granicach gminy). Obie te drogi tworzą równoleżnikowo – południkowy układ krzyżowy przecinający się w mieście Lipsku pełniący funkcję tranzytowe, ogólne, miejskie, lokalne oraz dojazdowe. Poza tym układ komunikacji w mieście i gminie Lipsko tworzą : droga wojewódzka nr 874 Gołębiów – Wola Solecka – Boiska, drogi powiatowe o łącznej długości 87 km, drogi gminne lokalne o łącznej dł. 136 km. Układ komunikacyjny gminy zapewnia prawidłowe połączenie z sąsiednimi powiatami i gminami, a także z miastem stołecznym Warszawą.

Gmina Lipsko zasilana jest w energię elektryczną pochodzącą z krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem Rejonowego Zakładu Energetycznego w Zwoleniu. W istniejącym systemie elektroenergetycznym występują: linia wysokiego napięcia 400kV relacji Kozienice – Ostrowiec, linie napowietrzne średniego napięcia 15kV i stacje transformatorowe 15/0,4 kV, linie niskiego napięcia. Głównym źródłem zasilania sieci średniego napięcia jest stacja transformatorowa 110/15 kV (GPZ) z transformatorem o mocy 10MVA, zlokalizowana w południowo – wschodniej części Lipska. Stacja ta jest zasilana liniami jednotorowymi 110 kV relacji Zwoleń – Lipsko i Lipsko – Ostrowiec. Napowietrzna i kablowa sieć średniego napięcia zasila szereg stacji transformatorowych 15/0,4 kV, rozlokowanych na terenie miasta i gminy, które za pośrednictwem sieci niskiego napięcia doprowadzają energię elektryczną do wszystkich odbiorców. Na terenie miasta i gminy usytuowanych jest 91 stacji transformatorowych, w tym na terenie miasta 32. Dodatkowo 12 stacji transformatorowych usytuowanych jest na terenie zakładów pracy. Miasto i Gmina Lipsko nie jest zaopatrywana w gaz ziemny, brak przewodu systemu gazowniczego. Mieszkańcy zaopatrują się w gaz propan – butan/ w butlach 11kg/. Dostawcami gazu są: Samodzielny Zakład Budzetowy Usług Komunalnych, Spółka ARC – GAS oraz indywidualni dostawcy. Gaz w wiejskiej części gminy sprzedawany jest w usytuowanych na terenie gminy punktach sprzedaży gazu (w około 30 miejscach). Zaopatrzenie gazu w pełni pokrywa zapotrzebowanie mieszkańców.

 Energetyka cieplna Miasta i Gminy Lipsko posiada zróżnicowaną strukturę i opiera się na funkcjonowaniu dwóch podstawowych rodzajów centralnego ogrzewania: sieci ciepłowniczej, która obsługuje osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej oraz zakłady pracy w Lipsku (większe zakłady posiadają własne źródła energii), osobne źródła, między innymi kotłownie w budynkach placówek oświatowych usytuowanych na terenie gminy, oraz indywidualne instalacje centralnego ogrzewania funkcjonujące w gospodarstwach domowych. Głównym źródłem zasilania centralnego ogrzewania jest tradycyjnie węgiel kamienny, występują także kotłownie zasilane olejem opałowym, a także gazem propan – butan.

Miasto i Gmina Lipsko zaopatrywana jest w wodę z następujących ujęć wody wgłębnej : Lipsko – wydajność 120 m3/h, Józefów – wydajność 36,5 m3/h, Katarzynów – wydajność 57 m3/h, Wólka – wydajność 0,3 m3/h, Daniszów – wydajność 1,5 m3/h. Na terenie miasta Lipska istnieje kanalizacja sanitarna o łącznej dł. 14,9 km posiadająca 734 przyłącza. Oprócz wyposażonych w kanalizacje miasto i gmina posiada sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w systemie rozbudowanym, jednakże niewystarczającym przede wszystkim na wiejskim obszarze gminy.

Główne zakłady przemysłowe zlokalizowane są w południowo wschodniej części Lipska a najważniejsze z nich to: KINGSPAN – przemysł budowlany, SCANDIC FOOD - przemysł spożywczy, Spółka z.o.o. ,,Mleko”- przemysł spożywczy, MARBET - przemysł metalowy, UNIMAR - przemysł metalowy, PUBLIMA - przemysł mięsny.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.