]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Powiat ziemski łosicki

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Łosicach, ul. Narutowicza 6, 08-200 Łosice

tel./fax (83) 359 03 34

e-mail: powiat@losice.pl

Strona www: www.powiat.losice.pl

Powierzchnia: 77 245 ha

Liczba mieszkańców: 32 925

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Łosicki jest najbardziej wysuniętym na wschód obszarem województwa mazowieckiego. Od zachodu graniczy z powiatem siedleckim, od półn.- wsch. z siemiatyckim (woj. podlaskie) oraz od połud.– wsch. z bialskim (woj.lubelskie). Cały obszar powiatu łosickiego położony jest w zlewni rzeki Bug, która wyznacza północno - wschodnią granicę powiatu. Największe rzeki będące lewobrzeżnymi dopływami Bugu to: Toczna, nad którą leżą Łosice oraz Sarenka i Czyżówka.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dobrze rozwinięta infrastruktura i dostępność komunikacyjna oraz szereg przedsięwzięć w dziedzinie ekologii sprzyja rozwojowi Powiatu Łosickiego. Łosice, zaś jako miasto powiatowe, stanowią ośrodek usługowo – administracyjny, w którym preferowany jest rozwój w zakresie handlu, gastronomii, rzemiosła ,obsługi finansowej i gospodarczej powiatu. Ze względu na położenie geograficzne i typowo rolniczy charakter na terenie powiatu łosickiego nie znajduje się duża liczba większych przedsiębiorstw typowo przemysłowych. Największe firmy (kryterium zatrudnienia) to: Laktopol-A, Polfer, Perun, WOKAS S.A., PKS Łosice P.G.N.iG.S.A Regionalny Oddział Przesyłu - Terenowa Jednostka Obsługi „Hołowczyce” w Warszawie, Łosickie Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe „KOM GAZ” Sp. z o.o. w Łosicach. Są to przede wszystkim firmy handlowo-usługowe i związane z obsługą rolnictwa. Następuje dynamiczny wzrost branży pieczarkarskiej. Zwiększa się liczba producentów pieczarek oraz powstają nowe grupy producenckie. Rozwój tej branży powoduje także rozwój innych dziedzin z nią związanych m.in. wyposażenia hal produkcyjnych, wytwarzanie podłoża, produkcja opakowań. Powiat Łosicki jest typowo rolniczym regionem. Profil produkcji roślinnej i zwierzęcej ukształtowany został na tym terenie poprzez naturalne warunki glebowe i klimatyczne. Obecnie nastąpił powrót do uprawy kukurydzy na kiszonkę oraz na ziarno. Działy specjalne produkcji rolnej to uprawa pieczarek, truskawek, aronii oraz sadownictwa. Sadownictwo przeważa w gminach Platerów oraz Sarnaki, uprawa aronii w gminie Huszlew. Gmina Łosice stała się centrum uprawy pieczarek w kraju, powstały tu 3 bardzo duże grupy producenckie, które nie zajmują się tylko uprawą pieczarek, ale także innymi dziedzinami z nią związanymi. Dział produkcji zwierzęcej to przede wszystkim chów żywca wołowego oraz trzody chlewnej. W dziale tym następuje tendencja zmniejszenia liczby małych producentów rolnych na rzecz dużych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze wzmianki o Łosicach pochodzą z 1264 roku. Udokumentowana historia miasta zaczyna się od 1505 roku, kiedy to z rąk króla Aleksandra Jagiellończyka Łosice otrzymały prawa miejskie. Około 1560 roku wraz z południową częścią starostwa mielnickiego zostały wyodrębnione jako osobna dzierżawa królewska, wkrótce potem nazwana starostwem. W skład starostwa weszły dwór z folwarkiem, miasto oraz wsie Kornica, Ruda (dziś Rudka), Szpaki, Szydłówka, Olszanka, Próchenki, Łepki oraz Korczówka. Starostwo łosickie funkcjonowało do ostatniego rozbioru państwa polskiego w 1795 roku. Dostało się wtedy pod panowanie austriackie. W okresie Księstwa Warszawskiego w 1809 roku Łosice awansowały do rangi miasta powiatowego. Pełniły tę funkcję również w Królestwie Polskim. Z mapy powiatowej Królestwa Łosice znikły w 1842 roku, po upadku powstania listopadowego, w wyniku przeprowadzonej carskiej reformy administracyjnej. Powolny rozwój miasteczka, w znacznym stopniu zniszczonego podczas działań militarnych w czasie II wojny światowej, został przyspieszony w momencie utworzenia powiatu łosickiego w 1956 roku z części powiatów: bialskiego, siedleckiego i sokołowskiego, który funkcjonował do 1975 roku w województwie warszawskim, a następnie wszedł w skład województwa bialskopodlaskiego. 1 stycznia 1999 roku w wyniku wprowadzenia reformy administracyjnej kraju Łosice zostały ponownie siedzibą powiatu w województwie mazowieckim.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.