]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Halinów

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Halinów

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Halinowie, ul. Spółdzielcza 1, 05-074 Halinów

tel. (22) 783 60 20, fax (22) 783 61 07

e-mail: halinow@halinow.pl

Strona www: www.halinow.pl

Powierzchnia: 6 309 ha

Liczba mieszkańców: 14 137

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Halinów położona jest w centralnej części województwa mazowieckiego w powiecie mińskim, w odległości 10 km na wschód od Warszawy. Północna i południowa część Gminy Halinów wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na terenie Gminy znajdują się obszary przyrodniczo i krajobrazowo cenne: okazy drzew - 46 pomników przyrody, chronione wydmy porośnięte borem sosnowym w północnej i południowej części Gminy, stawy i obszary bagienne zachowane w niezmienionej formie.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Położenie Gminy Halinów w bliskim sąsiedztwie Warszawy jest źródłem korzyści zarówno dla jej mieszkańców jak i miasta - bliskość Warszawy podnosi atrakcyjność inwestycyjną naszej Gminy. Większość z działających firm to mikroprzedsiębiorcy. Ich wzrastająca liczba świadczy o dynamice i rozwoju przedsiębiorczości na naszym terenie. Ponad połowę firm zarejestrowanych to firmy usługowo-handlowe. Na terenie Gminy działają zakłady przemysłowe, piekarnia, stacje paliw, bank. Gmina Halinów z racji położenia blisko Warszawy, jak i przebiegu trasy kolejowej i drogowej relacji Warszawa-Moskwa w ostatnich kilkunastu latach cieszy się dużym zainteresowaniem osiedlających się mieszkańców, jak również loko- waniem zakładów przemysłowo-usługowych przez przedsiębiorców. To przyczyniło się do zwiększenia wydatków na inwestycje w zakresie budowy sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, rozbudowy oczyszczalni ścieków, przebudowy stacji uzdatniania wody, dróg oraz chodników i ich oświetlenia, a także budowy nowych placówek użyteczności publicznej: oświatowych (przedszkole, gimnazjum), ochrony zdrowia (przychodnia zdrowia i rehabilitacyjna) oraz siedziby zakładu komunalnego, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych (hala i sala sportowa, boiska orlik, place zabaw, centrum rekreacyjne, sieć gastronomiczno-hotelarska). Na dzień dzisiejszy z sieci wodociągowej korzysta ok. 91% , a kanalizacyjnej - 47 % mieszkańców. W ciągu ostatniej dekady największy przyrost odnotowano w inwestycjach w zakresie dróg o ulepszonej nawie-rzchni (z destruktu i z tłucznia); w największym stopniu objął drogi gminne z 2,88 % całości sieci dróg do 17,42 %. W okresie tym nastąpił duży przyrost budowy chodników przy drogach o nawierzchni twardej (z 13,5% do 31,7%) – w 100 % przy drodze krajowej (po jednej stronie chodnik a po drugiej ścieżka rowerowa) i w znacznym stopniu przy powiatowych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Historia powstania miejscowości Halinów nierozerwalnie wiąże się z istnieniem w pobliżu Halinowa parafii rzymsko – katolickiej w Długiej Kościelnej oraz zbudowaną w 1866 r linią kolejową Warszawa-Brześć. Z ksiąg parafialnych kościoła w Długiej Kościelnej wynika, że w skład tej parafii wchodziło 14 wiosek, w tym wieś Skruda (obecnie Halinów). Wieś Skruda znalazła się na trasie kolei żelaznej i ten fakt zdecydował w dużym stopniu o przyszłości miejscowości Skruda. Mieszkańcy coraz częściej dla określenia miejscowości używali nazwy Halinów, natomiast nazwa Skruda pozostała dla folwarku oraz przystanku kolejowego. Po II wojnie światowej Gminna Rada Narodowa w Okuniewie z siedzibą w Długiej Kościelnej na sesji w 1946 r. podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Halinów dla osiedla i przystanku kolejowego. W 1952 roku utworzono Gminę Halinów z siedzibą w Halinowie. Halinów otrzymał z dniem 1 stycznia 2001 roku prawa miejskie i jest jednym z najmłodszych miast w Polsce oraz w województwie mazowieckim. Pod opieką konserwatorską znajdują się następujące obiekty: Długa Kościelna - cmentarz mariawicki, cmentarz rzymskokatolicki, Halinów – park, Nowy Konik – park, Okuniew – cmentarz parafialny. Z kolei obiektami wpisanymi do rejestru zabytków są: dzwonnica i plebania przy nowo wybudowanym Kościele p.w. Św. Anny w Długiej Kościelnej (został wybudowany na miejscu spalonego zabytkowego kościoła z XV wieku), Kościół p.w. Św. Stanisława Kostki w Okuniewie (plebania, kaplica cmentarna), cmentarz żydowski i dwór z parkiem w Okuniewie. Na szczególną uwagę zasługują cykliczne imprezy, które odbywają się na terenie Gminy Halinów. 2 maja Święto Miasta rokrocznie tłumnie gromadzi wielu mieszkańców powiatu mińskiego. „Imieniny Haliny w Halinowie” to z kolei unikatowa w skali kraju impreza organizowana przez Gminę Halinów. Począwszy od 2011 roku wszystkie panie o wdzięcznym imieniu Halina mogą 1 lipca w Halinowie wspólnie świętować swoje imieniny.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.