]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Radzanów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Radzanów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Radzanowie, Pl. Piłsudskiego 26, 06-540 Radzanów

tel. (23) 679 80 33, 679 80 34, 679 80 35

e-mail: ugradzanow@hot.pl

Strona www: www.radzanow.com, www.radzanow.eu

Powierzchnia: 98,8 km2

Liczba mieszkańców: 3 637

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Częścią Nizin Środkowo Polskich jest Nizina Północno - Mazowiecka, w skład której wchodzi Równina Raciążyńska. Właśnie na terenie Równiny Raciążyńskiej usytuowana jest gmina Radzanów. Tereny zajmowane przez gminę należą do zlewni Wkry, płynącej przez obszar Ziemi Radzanowskiej z zachodu w kierunku wschodnim. Największym dopływem Wkry jest rzeka Mławka.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Radzanów to region typowo rolniczy, w którym użytki rolne zajmują 7.178 ha, z czego na grunty orne przypada 4.404 ha. W Gminie Radzanów rozwinął się przede wszystkim przemysł jajczarsko-drobiarski, który razem z terenem gmin Bieżuń i Żuromin tworzy jedno z większych zagłębi tego przemysłu w kraju.

Historia, dziedzictwo i kultura: Siedzibą władz gminnych jest Radzanów, sięgający swą historią roku 1350. W roku 1400, z rąk księcia płockiego Siemowita IV, osada otrzymuje prawa miejskie. Radzanów jako ośrodek miejski funkcjonuje do roku 1869, w którym prawa te ostatecznie utracił. W rozlewisku Wkry, na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska, stał murowany zamek, który został zniszczony w czasie wojen szwedzkich. Mimo zawieruchy dziejowej, która nie oszczędziła regionu Radzanowa, zachowało się tu wiele obiektów zabytkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje sakralny zespół klasztorny, znajdujący się w Ratowie, który powstał w pierwszej połowie XVIII w. w skład obiektu wchodzą: Murowany kościół p.w. św. Antoniego z lat 1736-60; Klasztor ss. Misjonarek p.w. św. Rodziny, murowany z I połowy XVIII wieku; Plebania murowana, datowana na koniec XIX w.

W klasztorze ss. Miłosierdzia przechowywane są relikwie błogosławionej Bolesławy Lament.Ciekawym zabytkiem jest synagoga w Radzanowie wybudowana na przełomie XIX i XX wieku.Badania archeologiczne dowiodły, że historia obszaru dzisiejszej gminy Radzanów sięga zamierzchłych czasów, o czym świadczą znalezione w tym regionie cmentarzyska, których pochodzenie datowane jest na okres wpływów rzymskich oraz kultury łużyckiej. Upowszechnianiem kultury na terenie Radzanowa i całej gminy zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.