]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Czosnów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Czosnów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Czosnów, ul. Gminna 6, 05-152 Czosnów

tel. (22) 785 00 02, fax (22) 785 00 57

e-mail: sekretariat@czosnow.pl

Strona www: www.czosnow.pl

Powierzchnia: 128,34 km2

Liczba mieszkańców: 8 999

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Czosnów leży 16 km na północ od Warszawy, sąsiaduje z gminami: Leoncin, Łomianki, Leszno, Izabelin, Nowy Dwór Maz., Zakroczym, Jabłonna. Zajmuje obszar pomiędzy Wisłą a Puszczą Kampinoską. Główną oś gminy stanowi trasa E 7, ważna arteria łącząca południową część Polski z wybrzeżem Bałtyku, wzdłuż której lokują się duże firmy polskie i zagraniczne.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie gminy działa również wiele mniejszych przedsiębiorstw, sklepów, barów i zakładów usługowych. Jest gminą wiejską o charakterze przemysłowo – rolniczym.

Historia, dziedzictwo i kultura: Najwcześniejsze dzieje terenu gminy Czosnów są ściśle związane z historią tutejszych parafii: Łomna i Kazuń Polski. Najstarszą miejscowością gminy Czosnów jest Łomna. Pierwsza informacja o tej miejscowości pochodzi z 1155 roku. Wieś była wówczas ośrodkiem duszpasterskim a jednocześnie własnością klasztoru kanoników z Czerwińska. W 1461 r. biskup A. Bniński darował proboszczowi z Łomny dziesięcinę ze wsi Małocice, która leżała w kluczu żbikowskim dóbr biskupich. Dobra Łomny należały zawsze do opatów czerwińskich. W 1819 roku kasacie uległo opactwo czerwińskie, z którym Łomna związana była przez wieki. W 1846 roku dobra Łomny nabyła Zofia z Rykaczewskich Trębicka. Do starszych miejscowości zalicza się również Kazuń (dawniej Kadzom, Kaszom lub Kazom). Wspomina się o nim w starych dokumentach już w roku 1447 roku. Przypuszcza się, że wieś założyli w XIV wieku książęta mazowieccy. Osadnicy niemieccy i holenderscy stworzyli specyficzną kulturę materialną zagospodarowując obszary zalewowe w dolinie Wisły, obecnie Kazuń Nowy i Cząstków Mazowiecki. Do miejscowości starych zalicza się także Czosnów i Łosią Wólkę (dawniej Daćbóg). Rozległe w średniowieczu dobra Czosnów, należące do rodziny Czosnowskich herbu Kolumna (stąd nazwa miejscowości), z biegiem lat uległy podziałom. Przed 1743 rokiem tereny puszczańskie nie były zamieszkałe. "Desant" osadnictwa w sam środek lasów nastąpił w latach czterdziestych XVIII wieku. Pierwszymi osadnikami byli tzw. budnicy zajmujący się wyrębem lasu i przemysłem leśnym (węglarze, smolarze, popielarze), później rolnicy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Czosnów zaczął nabierać znaczenia, stając się siedzibą urzędu gminy. Wkrótce powstał Posterunek Policji i Ochotnicza Straż Pożarna. Po II Wojnie Światowej utworzono w Polsce Gromadzkie Rady Narodowe (GRN). W 1974 roku gminę Czosnów w obecnych granicach ustanowiono z trzech GRN, mieszczących się wcześniej w Czosnowie, Kazuniu Polskim i Sowiej Woli.

 

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.