]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nasielsk

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Nasielsk

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Nasielsku, ul. Elektronowa 3, 05-190 Nasielsk

tel. (23) 693 30 00, fax (23) 691 24 70

e-mail: um@nasielsk.pl

Strona www: www.nasielsk.pl

Powierzchnia: 205 km2

Liczba mieszkańców: 19 676

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Nasielsk to miasto położone niespełna 50km na północ od Warszawy. Dzięki dogodnemu położeniu i dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej (stacja PKP, przystanki PKS, busy) w szybki sposób można dojechać do stolicy, czy lotniska w Modlinie

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Nasielsk to gmina miejsko-wiejska, która stale się rozwija. W ostatnim czasie zrealizowano kompleks boisk „Moje Boisko - Orlik 2012”, zrealizowano 12km dróg asfaltowych, dzięki czemu połączono drogi o słabej nawierzchni z drogami powiatowymi, czy wojewódzkimi. Nasielsk dba również o edukację wśród dzieci i młodzieży. Obecnie realizowany jest projekt pn. „Edukacja Twoją Szansą” skierowany do 406 uczniów szkół podstawowych, który na celu ma wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z obszarów wiejskich. Gminę zamieszkuje blisko 20 tys. mieszkańców. Będąc tu można wybrać się do kina, biblioteki czy do Hali Sportowej. W centralnym miejscu miasta znajduje się skwer, a w nim pomnik Jana Pawła II. Podczas weekendu można wybrać się na Stadion Miejski, by podziwiać w akcji piłkarzy nasielskiego „Żbika”, czy zwiedzać okolicę oddając się jeździe na rowerze. Mało kto wie, ale Nasielsk ma patent na Mistrzów Olimpijskich! To w Nasielsku urodzili się: Tomasz Majewski – kulomiot oraz Renata Mauer-Różańska – strzelczyni. W myśl loga słownego Nasielska – „Warto powracać”, zapraszamy do Nasielska. Jesteśmy pewni, że powroty będą zbliżały Państwa do tej malowniczej miejscowości położonej niespełna godzinę drogi od Warszawy.

Historia, dziedzictwo i kultura: Zaglądając w karty historii nie sposób ominąć faktu, iż Nasielsk posiada prawa miejskie już 627 lat. Będąc w Gminie Nasielsk koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe kościoły św. Wojciecha w Nasielsku i św. Doroty w Cieksynie. Przez teren Gminy przepływa rzeka Wkra, wokół której kształtuje się życie turystyczne. W miejscowościach Cieksyn i Borkowo można wypożyczyć kajaki, rozbić namiot, połowić ryby czy wybrać się na grzyby do pobliskich lasów. W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie turystów rejonem. W Borkowie, co roku, zawsze w sobotę po 15 sierpnia odbywa się uroczystość ku pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w związku z rocznicą "Bitwy nad Wkrą". Bitwa w Borkowie stoczona była ramach wielkiej Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą. Jednym z elementów tego wydarzenia, które przyciąga mnóstwo widzów, jest inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej oraz gorąca grochówka przygotowana przez OSP w Cieksynie. Jednak to nie wszystko, co oferuje Nasielsk. W odległości 3 km od Nasielska znajduje się należące do Aeroklubu Warszawskiego lotnisko w miejscowości Chrcynno, gdzie można skoczyć ze spadochronu, odbyć lot motolotniowy czy paralotniowy. Ciekawą inicjatywą jest wytyczenie tras biegowych oraz do nordic walkingu w miejscowości Krzyczki Szumne. Nie można martwić się również o bazę gastronomiczną czy noclegową. Działają hotele i restauracje m.in.: „Stary Młyn”, „Palladium” czy „Farma Krzyczki”.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.