]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Pomiechówek

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Pomiechówek

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Pomiechówek, ul. Szkolna 1a, 05-180 Pomiechówek

tel. (22) 765 27 24, fax (22) 765 27 10

e-mail: urzad@pomiechowek.pl

Strona www: www.pomiechowek.pl

Powierzchnia: 102,31 km2

Liczba mieszkańców: 8 714

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Położenie administracyjne: Gmina Pomiechówek położona jest w północnej części województwa mazowieckiego. Sąsiaduje z gminami: Serock -od wschodu, Wieliszew- od południa, Zakroczym- od zachodu, Nasielsk- od strony północnej oraz Nowy Dwór Mazowiecki- od strony południowo-zachodniej, w którego granicach znajduje się również Modlin, z rozległym terenem lotniska.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Pod względem dostępności komunikacyjnej gmina Pomiechówek jest bardzo korzystnie położona. Przez jej środek przebiegają tory linii kolejowej łączącej Warszawę z Gdańskiem i Olsztynem, na których równocześnie prowadzony jest podmiejski ruch pasażerski do Nasielska. Kilka kilometrów od zachodnich granic gminy prowadzi jedna z podstawowych dróg szybkiego ruchu samochodowego w Polsce, trasa nr 7 Warszawa – Gdańsk. Biegnąca przez centrum Pomiechówka droga krajowa nr 62 posiada znaczenie ponadregionalne, umożliwiając połączenie z Płockiem przez Zakroczym i Wyszogród z jednej, a z Pułtuskiem i Myszkowem przez Serock z drugiej strony. Jednocześnie droga ta zapewnia podstawową komunikację gminy przez most na Narwi z Nowym Dworem Mazowieckim, łącząc się z Modliłem z drogą nr 630, prowadzącą dalej przez Jabłonne do Warszawy. Obrzeżami gminy prowadzi droga nr 621 z Legionowa przez zaporę i wieś Dębe (skrzyżowanie z drogą nr 62) do Nasielska, do którego można też dojechać bezpośrednio z centrum Pomiechówka.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Najstarszą częścią gminy Pomiechówek jest wieś Pomiechowo, która w 1161 r. (jako Pomnychowo) została przez księcia Bolesława Kędzierzawego nadana na własność klasztorowi kanoników regularnych w Czerwińsku. Potwierdzeniem statusu Pomiechowa jako wsi należącej do dóbr kościelnych jest akt legata papieskiego Opizona z 1254 r. Od XIV w. wieś wróciła w posiadanie książąt mazowieckich. Jej dostatni byt i rozwój w średniowieczu zapewniało dogodne położenie - na szlakach handlowych do Serocka i do Nasielska. W 1410 r. Pomiechówek był miejscem przemarszu wojsk litewsko-ruskich do głównego miejsca koncentracji z wojskami polskimi Władysława Jagiełły na polach pod Czerwińskiem. Parafia w Pomiechowie istnieje od początku dziejów tej wsi. W 1513 r. papież Leon X przyłączył probostwo w Pomiechowie do opactwa w Czerwińsku. Pierwotnie kościół nosił wezwanie św. Piotra i Pawła. W XVII w. drewnianą świątynię rozbudowano. Murowaną kaplicę pod wezwaniem Różańca Św. ufundował ks. Jakub Szczypiorski, właściciel pobliskiego Szczypiorna. W latach 40-tych XVII wieku wzniesiono murowany kościół, który konsekrował w 1649 r. biskup płocki Wojciech Tolibowski. Nowy kościół otrzymał za patronkę św. Annę. W czasie potopu szwedzkiego wojska szwedzkie w 1655 r. pokonały polskie pospolite ruszenie w bitwie na polach między Modlinem a Stanisławowem. Rok później założyły w pobliskim Modlinie obóz warowny, otoczony ziemnymi umocnieniami (tzw. Bukskansen), w którym przebywał król Karol X Gustaw. Pół wieku później okolice Pomiechówka ponownie stały się areną walk, w których brały udział wojska szwedzkie – tym razem króla Karola XII. W 1806 r. do Pomiechówka dotarł cesarz Napoleon Bonaparte. Wojska francuskie stoczyły z Rosjanami zwycięską bitwę pod Czarnowem, która rozegrała się w nocy 23/24 grudnia 1806 r. Sam Napoleon obserwował działania bitewne stojąc na dachu jednej z chałup. W tym też roku doszło w Pomiechowie do wielkiego pożaru, w którym spłonęła cała wieś oraz kościół.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.