]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Olszewo-Borki

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Olszewo-Borki

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Olszewie-Borkach, ul. Wł. Broniewskiego 13, 07-415 Olszewo-Borki

e-mail: sekretariat@olszewo-borki.pl

Strona www: www.olszewo-borki.pl

Powierzchnia: 195,75 km2

Liczba mieszkańców: 10171

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Olszewo-Borki położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Ostrołęki oraz dwóch dróg krajowych: Nr 61 – Ostrołęka – Warszawa i Nr 53 Ostrołęka – Olsztyn, wpływa to na atrakcyjność tego obszaru dla inwestorów. Najatrakcyjniejsze tereny rekreacyjne gminy Olszewo - Borki położone są wzdłuż krętej rzeki Omulew, malowniczo wijącej się wśród lasów. Przyległe do rzeki grunty wykorzystywane są w celach agroturystycznych, hodowli ryb i koni wierzchowych.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Wiodącym działem gospodarki mikroregionu jest rolnictwo rozwinięte na bazie indywidualnych gospodarstw rolnych.Wiele bardzo nowoczesnych firm zainwestowało i prowadzi działalność na obszarze gminy. Intensywnie rozwijają się również usługi związane z turystyką: stacje paliw, obiekty hotelowo-gastronomiczne, sale konferencyjno – bankietowe. Infrastruktura techniczna: sieci wodociągowo - kanalizacyjne, sieci gazowe, nowe nawierzchnie dróg i ulic, obejmują już znaczną część terenu gminy, zapewniając jednocześnie dobre warunki do lokalizacji wszelkich inwestycji. Cały obszar gminy Olszewo- Borki należy do obszaru funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski” obejmującego północno-wschodnią część kraju. Ekstensywne rolnictwo związane z niską jakością gleb, duża lesistość i znaczny udział użytków zielonych w dolinach rzek sprzyja zachowaniu naturalnych ekosystemów flory i fauny, mimo że sąsiedztwo miasta oraz atrakcyjne funkcje terenu (rekreacyjna, osadnicza) powodują ich modyfikację.

Historia, dziedzictwo i kultura: Godnym uwagi obiektem mogącym służyć rekreacji i wypoczynkowi jest drewniany dworek z 1928 roku, położony nad rzeką Omulew w miejscowości Przystań, dawna własność Antoniego de Burbone (ojciec Hiszpan, matka Polka, z rodziny Czartoryskich). Powierzchnia użytkowa dworku wynosi ok. 400 m2. Dawniej wewnątrz budynku znajdował się kryty basen. Dworek malowniczo położony nad rzeką Omulew, otoczony jest starym, 2-hektarowym parkiem sadzonym jeszcze ręką samego Antoniego de Burbone. Z zabytków architektonicznych na uwagę zasługuje plebania w Nowej Wsi, pobudowana na początku XX wieku. Obiekt wykonany w całości z cegły jest zbliżony kształtem do prostokąta z okazałą, położoną z lewej strony części frontowej, piętrową pseudowieżą. Dwuspadowy dach pokryty jest blachą , w części poddasza dekoracyjne elementy drewniane. Na poddaszu pseudowieży widoczny charakterystyczny duży otwór okienny w stylu secesyjnym.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.