]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Płońsk

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Płońsk

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Płońsk, ul. Płocka 39, 09-100 Płońsk

tel. (23) 662 26 91, fax (23) 662 55 11

e-mail: plonsk@plonsk.pl

Strona www: www.plonsk.pl

Powierzchnia: 12 km2

Liczba mieszkańców: ok. 23 000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto Płońsk położone jest 66 km na północny zachód od centrum Warszawy, na Wysoczyźnie Płońskiej nad rzeką Płonką, u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych Polski: z południa na północ, przez Warszawę, trasy nr 7 oraz z południowego wschodu ku północnemu zachodowi, trasy nr 10.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Miasto Płońsk posiada wiele atutów sprzyjających rozwojowi gospodarczemu, do których należą: - przemysł krajowy i zagraniczny (skoncentrowany głównie w dzielnicy przemysłowej), - obsługa celna oraz finansowa, - bogata infrastruktura społeczna w zakresie oświaty, kultury, sportu i opieki społecznej, - rozwinięta infrastruktura techniczna oraz komunikacyjna. Płońsk wykorzystując naturalne walory regionu stał się znaczącym centrum przemysłu rolno-spożywczego z szansami na dalszy intensywny rozwój.

Historia, dziedzictwo i kultura: W źródłach średniowiecznych Płońsk występuje jako: Plonz, Plonsko, Plonysko, In Plonszko, In Ploniska, In Plonsk. Istnieją obecnie dwie wersje, co do pochodzenia nazwy miasta. Pierwsza z nich mówi, iż nazwa ta ma charakter topograficzny, a jej genezą jest pojęcie „płona” bądź „płonia”, oznaczające wartkie, głębokie, niezamarzające zimą fragmenty rzek. Druga wersja natomiast zakłada, iż miasto było miejscem kultu słowiańskiego boga Płona i stąd tez nazwa Płońska. Historia Płońska sięga czasów średniowiecznych i liczy ponad 600 lat, choć osadnictwo na tym terenie datowane jest na VI-VII wiek, co zostało udokumentowane badaniami archeologicznymi, prowadzonymi na tzw. „Górze Kawałowskiego”. Prawa miejskie osada otrzymała pomiędzy 1399 a 1412 rokiem. Nadał je książę mazowiecki Siemowit. W XVI wieku miasto prężnie się rozwijało. Niestety, już w następnym stuleciu nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej na skutek potopu szwedzkiego. W XVII i XVIII wieku Płońsk zasłynął jako ośrodek polowania na czarownice. Od 1670 roku osiedlali się tutaj Żydzi, jednak w czasie II wojny światowej społeczność ta została w większości zamordowana przez hitlerowców. W tym tragicznym czasie w Płońsku prężnie działała Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne i inne organizacje zwalczające okupanta. Do słynnych postaci związanych z Płońskiem należał Dawid Ben Gurion, uznawany za założyciela państwa Izrael. W mieście działał także Jan Walery Jędrzejewicz, polski astronom i lekarz, uważany za twórcę polskiej spektroskopii. Inną znaną postacią nierozerwalnie związaną z historią Płońska jest Henryk Sienkiewicz, który właśnie w Płońsku podejmował swe pierwsze próby literackie. Do grona sławnych płońszczan można także zaliczyć Jana Majorkiewicza, myśliciela, filozofa i działacza niepodległościowego, a także postać Franciszka Szwocha, malarza-marynisty. Płońsk przyciąga turystów ciekawymi miejscami i zabytkami, które warto zobaczyć. Do najważniejszych należą: - XIX-wieczne kamieniczki zachow.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.