]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Raciąż

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Raciąż

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Raciąż, ul. Kilińskiego 2, 09-140 Raciąż

tel. (23) 679 12 80, fax (23) 679 12 75

e-mail: wojt@gmina.raciaz.iap.pl

Strona www: www.gmina.raciaz.iap.pl

Powierzchnia: 244,45 km2

Liczba mieszkańców: 8 669

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Raciąż leży na pograniczu dwóch regionów geograficznych - Wysoczyzny Płońskiej i Równiny Raciąskiej. Jest jedną z największych gmin w powiecie płońskim. Administracyjnie usytuowana jest w północno-zachodniej części woj. mazowieckiego. W skład gminy wchodzą 53 sołectwa (62 miejscowości).

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Raciąż ma charakter typowo rolniczy. Rolnictwo stanowi przeważający sektor w gospodarce gminy. 11 lat temu Gmina Raciąż rozpoczęła inwestowanie w ochronę środowiska. Zgodnie z przyjęto koncepcją do dnia dzisiejszego powstały 3 oczyszczalnie ścieków oraz 244 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Gmina odpowiada za stan dróg o dł. 178,5 km z czego 110 km jest już pokrytych asfaltem. Gmina przejęła od starostwa 2 ośrodki zdrowia, w których została przeprowadzona modernizacja, natomiast jeden został wybudowany od podstaw.

Historia, dziedzictwo i kultura: Po II Wojnie Światowej na terenie obecnej Gminy Raciąż działały rady narodowe w Koziebrodach, Krajkowie, Uniecku i Gralewie. W wyniku reformy administracyjnej w latach 1975-1976 zostały one zlikwidowane, a wspomniane miejscowości znalazły się w obszarze miasta i gminy Raciąż. Taki stan trwał do 1 stycznia 1992 r., kiedy to w wyniku zabiegów wiejskich działaczy samorządowych powstała samodzielna gmina wiejska Raciąż. Na terenie Gm. Raciąż znajdują się 4 kościoły rzymskokatolickie. W Gm. Raciąż działa 10 jednostek OSP. Najstarsze powstały niemal wiek temu. Należą do nich jednostki w Uniecku, Krajkowie, Koziebrodach i Szapsku.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.