]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nadarzyn

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Nadarzyn

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24, 05-830 Nadarzyn

Tel. 22 7298185, fax 22 7298175

e-mail: gmina@nadarzyn.pl

Strona www: www.nadarzyn.pl

Powierzchnia: 7340 ha

Liczba mieszkańców: ponad 10 000 oraz „sezonowych” mieszkańców jest ok. 7000 tysięc

Położenie geograficzno-przyrodnicze:

Gmina Nadarzyn położona jest w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie pruszkowskim. Na walory przyrodnicze gminy składają się zabytkowe parki z alejami lipowymi (w Młochowie, Rozalinie, Bielinach i Paszkowie) lasy z malowniczymi pieszymi szlakami turystycznymi oraz pomnikami przyrody i rezerwatami przyrodniczymi (Młochowski Łęg i Młochowski Grąd).

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje:

Liczba podmiotów gospodarczych w gminie Nadarzyn w ostatnich latach dynamicznie wzrasta (w 2000 r. było ich 827, a w marcu 2010 r. już 1378). Ponad 40 spośród nich, to duże firmy z udziałem kapitału zagranicznego. W planie przestrzennego zagospodarowania gminy Nadarzyn uwzględniono prowadzenie nieuciążliwej działalności przemysłowej oraz działalności usługowej na terenach przyległych do trasy katowickiej. Rolnictwo Utrzymuje się w południowej części gminy, gdzie przeważają grunty IV i V klasy o uregulowanych stosunkach wodnych. Bliskość producentów i rynków zbytu stwarza dobre warunki do rozwoju gospodarstw specjalistycznych i przetwórstwa owocowo – warzywnego. Większość z ponad 500 miejscowych gospodarstw indywidualnych ma powierzchnię od 1do 5 ha. Największe inwestycje zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat to:
    
- rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nadarzynie;
- rewitalizacja zabytkowego parku w Młochowie;
- budowa nowego Urzędu Gminy Nadarzyn;
- budowa kompleksu boisk sportowych ( w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012") Kostowiec, Rusiec/Młochów;
- budowa Gimnazjum w Nadarzynie z halą widowiskowo-sportową;
- budowa hali sportowej oraz boisk przy Szkole Podstawowej w Nadarzynie;
- remont budynku obecnego Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury;
- rozbudowa Szkoły Podstawowej w Młochowie;
- budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Woli Krakowiańskiej;
- rozbudowa siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie;
- modernizacja rynku w Nadarzynie;
- rozbudowa oczyszczalni w Walendowie;
- skanalizowanie ok. 70% gminy;
- rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Nadarzynie.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Historia Nadarzyn położony przy ruchliwej trasie z Warszawy do Katowic jest starą osadą z tradycją sięgającą czasów Księstwa Mazowieckiego. W roku 1453 Tomasz Nadarzyński uzyskał od księcia mazowieckiego Bolesława IV przywilej na lokację miasta na prawie chełmińskim. W 1554 r. Zofia z Mrokowskich Nadarzyńska założyła pierwszą szkołę w Nadarzynie, a wkrótce potem wraz z Barbarą Pilikową pierwszy szpital pod wezwaniem Św. Ducha. W wiekach XVII i XVIII Nadarzyn kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Miasto intensywnie się rozwijało dzięki korzystnemu położeniu przy kupieckim trakcie częstochowskim. W 1806 roku z fundacji hrabiego Tomasza Ostrowskiego herbu Rawicz, został wzniesiony według projektu architekta Jakuba Kubickiego kościół parafialny pod wezwaniem Św. Klemensa. W tym samym czasie Kubicki zaprojektował zajazd usytuowany w pobliżu kościoła i rynku. Szczególną sławę przyniósł mu książę Józef Poniatowski, który w 1809 r. przed bitwą pod Raszynem zagościł tu wraz ze swoim sztabem. W 1869 roku władza rosyjska odebrała Nadarzynowi prawa miejskie, nadając mu status osady. W niepodległej Polsce Nadarzyn rozwijał się. W roku 1932 oddano do użytku drewnianą szkołę o sześciu izbach lekcyjnych. W 1935 roku powstał w Nadarzynie gminny ośrodek zdrowia. W latach II wojny światowej Nadarzyn był jednym z punktów oporu wojsk polskich. Wśród zabytków na uwagę zasługują: kościół św. Klemensa w Nadarzynie z drewnianą dzwonnicą, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie, park i pałac w Rozalinie (obecnie w rękach prywatnego właściciela).

 

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.