]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Brochów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Brochów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Brochów, Brochów 125, 05-088 Brochów

tel. (22) 725 70 03, fax (22) 725 70 51

e-mail: gmina@brochow.pl

Strona www: www.brochow.pl

Powierzchnia: 117 km2

Liczba mieszkańców: 4 288

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Brochów położona jest w woj. mazowieckim, powiecie sochaczewskim, w odległości 54 km od Warszawy. Od strony północnej granicę gminy stanowi rzeka Wisła, od zachodniej rzeka Bzura. Od strony wschodniej gmina graniczy z gminami Leoncin i Kampinos. Południową granicą gminy jest bezpośrednia granica z miastem powiatowym­ Sochaczew. Cała gmina położona jest w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Znaczny jej obszar zajmują lasy Puszczy Kampinoskiej. Przez środek gminy przepływa rzeka Łasica.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina ma typowo rolniczy charakter. 800 indywidualnych gospodarstw skupionych jest na 6 tysiącach hektar6w. Znaczny obszar gruntów rolnych stanowią użytki zielone. Spowodowało to rozwój hodowli bydła. Ponadto hoduje się trzodę chlewną, uprawia zboże i ziemniaki.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Pierwsza wzmianka o Brochowie pochodzi z 1113 roku i dotyczy drewnianego kościoła pobudowanego kilkanaście lat wcześniej. W XII wieku wieś była własnością Oltona, Wojewody Mazowsza i Kujaw. Olton zapisał Brochów opatom z Czerwińska. W 1304 roku Bolesław II przekazał tę miejscowość w lenno rycerzowi Janowi Sówce z rodu Przewdziców. Na przełomie XVI i XVII wieku wieś stała się własnością rodziny Lasockich, herbu Dołęga. W 1666 roku król Jan Kazimierz nadał wsi prawa miejskie, lecz lokacja nie doszła do skutku i Brochów nie uzyskał statusu miasta. Gmina Brochów ( do 31.12.1995 roku Gmina Tułowice ) powstała w latach 70 - tych w wyniku połączenia Gromadzkich Rad Narodowych w Wilczu Tułowskim i Wólce Smolanej. Do reformy administracyjnej w latach 70 - tych należała do powiatu sochaczewskiego. W wyniku likwidacji powiatów znalazła się w województwie stołecznym warszawskim, zaś Sochaczew w województwie skierniewickim. W latach 70 - tych i 80 - tych centrum administracyjne gminy przeniesione zostało do Brochowa. Nazwa gminy jednak pozostała nie zmieniona. Dopiero w 1995 roku po konsultacjach z mieszkańcami gminy Rada Gminy zlożyła wniosek do Rady Ministrów o zmianę nazwy z Tułowice na Brochów. Z dniem 01.01.1996 roku obowiązuje nazwa aktualna, czyli Gmina Brochów.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.