]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Izabelin

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Izabelin

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Izabelin, ul. 3 Maja 42, 05-080 Izabelin

tel. (22) 722 80 05, fax (22) 722 80 06

e-mail: izabelin@izabelin.pl

Strona www: www.izabelin.pl

Powierzchnia: 6 501 ha

Liczba mieszkańców: 10 156 stan na 31.12.2012

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Izabelin leży w województwie mazowieckim, na skraju Kotliny Warszawskiej, tuż za północno-zachodnią granicą Warszawy, na styku aglomeracji i obszarów Kampinoskiego Parku Narodowego, w którego obrębie znajduje się prawie 75% powierzchni gminy. Gmina składa się z siedmiu sołectw: Mościska, Laski, Izabelin C, Izabelin B, Hornówek, Truskaw i Sieraków.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Bliskie sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego determinuje rozwój gospodarki, przemysłu jak również inwestycji. Poza wydzielonymi obszarami nie dopuszcza się zabudowy przemysłowej. W gminie działalność gospodarczą prowadzi ok. 1100 przedsiębiorców. Celem strategicznym rozwoju Gminy jest stały wzrost poziomu życia mieszkańców przy respektowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Gmina w ostatnich latach inwestuje średnio ok. 30 – 45 % swojego budżetu w poprawę standardów życia mieszkańców. Procesy inwestycyjne w gminie Izabelin mają dość wysoką intensywność i dynamikę. Dominują inwestycje infrastrukturalne. Mimo, iż gmina Izabelin jest gminą wiejską, rolnictwo nie jest dominującym zajęciem tutejszej ludności. Zaledwie 12 % ogólnej powierzchni zajmują użytki rolne. W tym łąki i pastwiska stanowią łącznie 39%, a sady 3 % użytków.

Historia, dziedzictwo i kultura: Gmina Izabelin należy do najmłodszych gmin w Polsce. Powstała 1 stycznia 1995 r. w wyniku podziału Gminy Stare Babice decyzją Rady Ministrów. Najstarszą wsią gminy, a także całej Puszczy Kampinoskiej, jest Truskaw („trusk” = owoc runa leśnego). Wieś wzmiankowana w dokumentach z 1419 roku, na prawie królewskim z nadania króla Władysława Jagiełły. Są tu też ślady archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat – z epoki kamienia gładzonego. Tereny gminy Izabelin były świadkami wielu wydarzeń z historii Polski. Na terenie gminy Izabelin funkcjonuje kilka instytucji kultury. Centrum Kultury Izabelin prowadzi rozmaite zajęcia dla mieszkańców w różnym wieku, a także organizuje spotkania okolicznościowe, wystawy i koncerty oraz imprezy cykliczne. Centrum Kultury wydaje także gazetę gminną „Listy do sąsiada”. Działa również Gminna Biblioteka Publiczna i Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia. W gminie Izabelin istnieją następujące miejsca pamięci narodowej: cmentarz wojenny w Laskach, Izba Pamięci w Szkole Podstawowej w Izabelinie, obelisk w Sierakowie i płyta upamiętniająca w Truskawiu. Należy zaznaczyć, że kaplica w Laskach (jedyna tego typu budowla na Mazowszu zbudowana w latach 1922-1925 z bali niekorowanych i zachowana w pierwotnym stanie) została w 1997 roku wpisana do rejestru zabytków. Kaplica stoi na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach, utworzony przez Różę Czacką, założycielkę Towarzystwa Opieki dla Ociemniałych. Działalność sportowo-rekreacyjna znajduje również swoje miejsce w życiu gminy. Czołową rolę odgrywa w niej Ludowy Klub Sportowy „Ryś” w Laskach, którego dwie drużyny piłki nożnej biorą udział w rozgrywkach ligi okręgowej. Działają również uczniowskie kluby sportowe koszykówki i siatkówki. Dodatkowo boisko Orlik stanowi doskonałą bazę sportową dla mieszkańców.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.