]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Puszcza Mariańska

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Puszcza Mariańska

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Puszcza Mariańska, ul. Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska

tel. (46) 831 81 51, fax (46) 831 81 18

e-mail: urzad@puszcza-marianska.pl

Strona www: www.puszcza-marianska.pl

Powierzchnia:14 232 ha

Liczba mieszkańców: 8 240

Położenie geograficzno-przyrodnicze: centralna część Polski w obszarze Niziny Środkowowschodniej. Administracyjnie gmina położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego. W odległości ok. 60 km od Warszawy i tyle samo od Łodzi

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dominują lasy, łąki i pola uprawne. Teren urozmaica rzeka Rawka i jej prawobrzeżny dopływ - rzeka Korabiewka. Gmina położona jest na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (39% terenu). Gmina nie posiada zlokalizowanych uciążliwych inwestycji. Brak przemysłu.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Dzieje terenów gminy są ściśle związane z historią południowo-zachodniego Mazowsza. Rozwój ekonomiczno-społeczny następował w powiązaniu z czterema najbliżej położonymi ośrodkami miejskimi: Mszczonowem, Wiskitkami (zastąpionymi od połowy XIX w. przez Żyrardów), Skierniewicami i Bolimowem. Mechanizmy gospodarcze kształtowały się jednak różnie w poszczególnych częściach gminy. Możemy wyróżnić cztery typy osadnictwa: Względnie bogate o rozwiniętym zapleczu przetwórczym wsie królewskie we wschodniej części: Korabiewice, Zator, Żuków; Wsie szlacheckie w południowej części: Kamion, Łajszczew, Lisowola, Biernik; Osady budnickie w północnej i zachodniej części gminy: Bednary, Studzieniec, Długokąty, Bartniki; Enklawa klasztorna w centrum gminy w Puszczy Mariańskiej. Każda ze społeczności istotnie różniła się od siebie czego ślady możemy znaleźć jeszcze dzisiaj, co istotnie wpływa na spójność gminy. W 1673 r. ojciec Stanisław Papczyński przybywa do pustelni Krajewskiego, który przekazuje mu nadanie królewskie i podporządkowuje się regule zakonnej nowotworzonego zgromadzenia: "Ojcowie Marianie kongregacji polskiej pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Błogosławionej Panny Maryi". 10 sierpnia 1683 r. - król Jan III Sobieski zatrzymuje się w klasztorze w Puszczy Mariańskiej w drodze pod Wiedeń. Według miejscowej tradycji podczas drzemki pod miejscową lipą (ostatecznie zniszczona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych XX w., obecnie w tym miejscu stoi pomnik króla) przyśniła mu się wiedeńska wiktoria. Zdarzenie mają uwiarygadniać prezenty zostawione w klasztorze w drodze powrotnej z wyprawy.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.