]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Wyśmierzyce

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Wyśmierzyce

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Wyśmierzycach, ul. Mickiewicza 75, 26-811 Wyśmierzyce

tel./fax (48) 61 57 003

e-mail: umwysmierzyce@wysmierzyce.pl

Strona www: www.wysmierzyce.pl

Powierzchnia: 104,3 km2

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina miejsko-wiejska położona w południowej części województwa mazowieckiego w powiecie białobrzeskim, w dolinie rzeki Pilicy. Prawie 50 % powierzchni gminy stanowią lasy. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest rolnictwo. Miasto Wyśmierzyce jest najmniejszym miastem w Polsce.

Historia, dziedzictwo i kultura:

12 grudnia 1338 r. - książę czerski Trojden I podpisał dokumen,t na mocy którego przekazał kilka wsi nadpilickich (m.in. Wyśmierzyce) na własność zakonu benedyktyńskiego Św. Wojciecha w Płocku. Koniec XIV wieku - Wyśmierzyce otrzymują prawa miejskie (dokładna data nie jest znana).

Wiek XIX
1808 - Ausriacy sprzedali na licytacji w Radomiu Wyśmierzyce Józefowi Teodorowi Makomaskiemu, który przejął folwark pobenedyktyński sadząc, że również ziemie należące do miejscowych mieszczan są jego własnością. Powstał dlugotrwały konflikt, który trwał kilkanaście lat.
1809 - Wyśmierzyce zostają włączone do departamentu radomskiego, który jest częścią Księstwa Warszawskiego.
1860 - spis ludności. Z dokumentu wynika, że w Wyśmierzycach mieszkało 1137 osób, istniało 137 domów drewnianych i 2 murowane (plebania i organistówka), 2 sklepy z towarami łokciowymi, 1 karczma-zajazd, 3 piwiarnie, 2 piekarnie, 1 jatka, 3 wiatraki. Dwustu mieszkańców było właścicielami gospodarstw rolnych a 64 rzemieślnikami. Istniało 7 ulic: Białobrzeska, Rynek, Kościelna, Długa, Poświętne i Wygon.
1869 - Wyśmierzyce utraciły prawa miejskie.

Wiek XX
1922 - przywrócenie praw miejskich. Pierwszym burmistrzem został Bronisław Wasiłkowski, aptekarz.
1939-1945 - lata okupacji to okres łapanek i wywozu młodzieży do Niemiec, czas prześladowań, represji i rozstrzeliwań.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.