]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Opinogóra Górna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Opinogóra Górna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Opinogórze Górnej, ul. Krasińskiego 4, 06-406 Opinogóra

tel. (23) 673 61 10; 671 70 85; 671 70 20, fax (23) 673 61 10

e-mail: ugopinogora@bip.org.pl

Strony www: www.opinogora.home.pl, ww.ugopinogora.bip.org.pl, www.ugportal.opinogoragorna.pl

Powierzchnia:  139 km2

Liczba mieszkańców: 6 003

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Opinogóra Górna położona jest w północno - wschodniej części powiatu ciechanowskiego i graniczy: od wschodu z powiatem przasnyskim, od północy z gminą Regimin, od zachodu z miastem Ciechanów i gminami: Ciechanów i Regimin, od południa z gminą Ciechanów i Gołymin Ośrodek. Centrum administracyjno-usługowym gminy jest miejscowość Opinogóra Górna, położona w odległości 8 km od Ciechanowa, 100 km od Warszawy. Gmina należy do jednej z największych obszarowo w powiecie ciechanowskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie gminy Opinogóra Górna funkcjonuje 161 podmiotów gospodarczych, z których przeważająca ilość zajmuje się handlem artykułami spożywczymi, przemysłowymi, rolnymi oraz usługami z zakresu rolnictwa. Nie ma tu żadnego przemysłu, nawet o zasięgu lokalnym, który mógłby być źródłem zanieczyszczeń środowiska naturalnego. 90% gruntów stanowią użytki rolne, a tylko 1,2 % lasy. Istniejąca sieć dróg zapewnia dogodne połączenie z Ciechanowem, który przejmuje częściowo funkcje usługowe gminy. Przez teren gminy przebiega droga krajowa Nr 60 Łęczyca - Kutno - Płock - Drobin -Ciechanów - Różan – Ostrów Mazowiecka oraz droga wojewódzka nr 61 7 - Przasnysz Ciechanów. Teren Gminy Opinogóra Górna jest w całości zwodociągowany. Obecnie użytkowane są 3 oczyszczalnie ścieków o łącznej przepustowości 135 m3/d. W kolejnych latach planowana jest realizacja następnych oczyszczalni z punktami zlewnymi. W gminie znajdują się tereny pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, usługi i tereny inwestycyjne. Gmina Opinogóra Górna znalazła się w "Złotej Setce" najbardziej przedsiębiorczych gmin w Polsce, wykreowanej przez Centrum Badań Regionalnych za kadencję 1994- 1998

Historia, dziedzictwo i kultura: Do dziś nie jest dokładnie znane pochodzenie i geneza miejscowości Opinogóra Górna. Pierwsza wzmianka o Opinogórze pochodzi z 1185r. W zapisie występuje ona pod nazwą Opiogote. Natomiast w dokumentach z XV w. nazywana jest Opinogóra i dzieli się na Opinogórę Górną i Dolną. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony, Opinogóra należała do dóbr królewskich jako starostwo niegrodowe i nadawana była osobom zasłużonym dla tronu. Nazywała się wówczas Opinogórą Królewską. Nazwa miejscowości pochodzi rzekomo od nazwiska Opin. Taką wersję podał żyjący i tworzący tu w latach młodości Zygmunt Krasiński w opowiadaniu "Pan trzech pagórków" (1828). Rodzinie Krasińskich Opinogóra została nadana w 1659 r., wcześniej była ona własnością książąt mazowieckich. Podczas III rozbioru Polski i w czasach wojen napoleońskich ziemie te zmieniały kilkakrotnie właścicieli, a w 1811 r. Opinogórę otrzymał generał Wincenty Krasiński zgodnie z pierwotnymi zasadami sukcesji. Na terenie gminy funkcjonują cztery szkoły podstawowe z dwoma filiami i jedno gimnazjum. Bazą w oparciu, o którą realizowana jest działalność kulturalna w gminie jest Gminny Ośrodek Kultury. Działalność tej placówki dostosowana jest w głównej mierze do aktualnych potrzeb mieszkańców. Gmina ma dobrze funkcjonującą Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminne Centrum Informacji. Na terenie gminy znajdują się następujące obiekty wpisane do rejestru zabytków: - w Opinogórze Górnej • Zameczek neogotycki - I poł. XIX w. • Oficyna dworska - budynek z roku 1828, odbywają się tu koncerty i spotkania z artystami. • Domek z podcieniem - drewniany XIX w., • Domek ogrodnika, • Kościół parafialny neoklasycystyczny Opinogórze Górnej wzniesiony w latach 1874-1877 • Park pałacowy o powierzchni 25 ha w tym ok. 0,5ha wód. - w Pałukach • Kościół parafialny wzniesiony w latach 1841-1843 - Przedwojewo • Kaplica filialna- drewniana ok. 1775 • Zespół Dworski obszar w promieniu 100m.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.