]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Szydłowo

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Szydłowo

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Szydłowo, ul. Mazowiecka 61, 06-516 Szydłowo

tel. (23) 655 40 84, fax (23) 654 93 28

e-mail: gmina@szydlowo-maz.pl

Strona www: www.szydlowo-maz.pl

Powierzchnia: 123 km2

Liczba mieszkańców: 4 744

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Szydłowo leży w północno- wschodniej części powiatu mławskiego, W 29 miejscowościach (27sołectw) zamieszkuje 4744 mieszkańców. Jest to region typowo rolniczy, w której użytki rolne stanowią 9684 ha, grunty orne 7177 ha, użytki zielone 2388 ha, sady 19 ha i lasy 1669.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Przeważają małe gospodarstwa rodzinne, których powierzchnia wynosi od 5-15 ha. Tylko 4 gospodarstwa mają powierzchnię powyżej 50 ha, W gminie działają 3 większe zakłady pracy: „Curtis”, TECH- POM Krzywonoś i Zakład Wylęgu Drobiu Pawłowo. Jedynymi surowcami mineralnymi występującymi na terenie gminy są surowce liściaste i kruszywa naturalne. Udokumentowane złoża kruszywa związane są ściśle z formami morfologicznymi- ozem dębskim morena czołową- Sławogóra. Obecnie mówić możemy o trzech głównych złożach: złożu iłów warwowych „Mława”, złoża kruszywa naturalnego, piasku ze żwirem- Dębsk i Sławogóra.

Historia, dziedzictwo i kultura: Szydłowo to gmina z tradycjami i długą historią. Na terenie wsi są ślady osady z początku okresu kultury łużyckiej tj. ok. roku 1200 p.n.e. Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z końca XIV wieku. Każdy, kto przyjedzie do gminy Szydłowo może zobaczyć ciekawe zabytki. - w Szydłówku jest dwór wybudowany w 1884 roku dla Karola Reinharda właściciela folwarku i cegielni, - w Garlinie zachował się w bardzo dobrym stanie wiatrak typu koźlak; - we wsi Kluszewo dworek wybudowany na początku XX wieku, - we wsi Kozły- Janowo zbudowany w latach 20 XX wieku dworek otoczony jest malowniczym parkiem prze który przepływa rzeka, a w zachowanym w stanie naturalnym bagienku nie brakuje okazów przyrodniczych. Uroku temu miejscu dodaje widoczny w tle sosnowy las. - we wsi Sławogóra Stara stoi jeszcze i jest zamieszkały czworak dworski zbudowany w 1939 roku, Nie brakuje też malowniczych przydrożnych kapliczek i krzyży na kamiennych cokołach zbudowanych przez miejscową ludność jeszcze w XIX wieku.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.