]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Andrzejewo

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Andrzejewo

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Andrzejewo, ul. Warszawska 36, 07-305 Andrzejewo

tel. (86) 271 70 03, fax (86) 271 70 03

e-mail: gmina@andrzejewo.pl

Strona www: www.andrzejewo.pl

Powierzchnia: 11 864 ha

Liczba mieszkańców: 4 371

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina położona jest w północno – wschodniej części Polski, na terenie województwa mazowieckiego, w powiecie ostrowskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Andrzejewo jest gminą typowo rolniczą. Na terenie gminy nie ma zakładów przemysłowych, ani wytwórczych na większą skalę. W ramach działalności trzeciego sektora gospodarki dominują usługi dla rolnictwa, drobny handel, transport i usługi budowlane. Rolnictwo skupione jest głownie na produkcji mleka.

Historia, dziedzictwo i kultura: Andrzejewo to  wieś położona w środkowej Polsce, w powiecie ostrowskim, województwo mazowieckie w odległości  23 km na wschód od Ostrowi Mazowieckiej, 121 km na północny wschód od Warszawy. Leży nad rzeką Mały Brok. Andrzejewo zostało założone w 1534 r. przez biskupa płockiego Andrzeja Krzyckiego, na podstawie przywileju uzyskanego od Zygmunta Starego w 1528 r. Obecnie miejscowość liczy 637 mieszkańców. Do największych zabytków na terenie gminy należą kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest to jeden z najdalej wysuniętych na wschód zachowanych gotyckich kościołów mazowieckich, którego budowę rozpoczęto w 1526 oraz  cmentarz parafialny z zabytkową kaplicą cmentarną z 1884 r., w pobliżu znajduje się grób Julianny Wyszyńskiej (matki Kardynała S. Wyszyńskiego zmarłej w 1910 r.), Mauzoleum Żołnierzy Września(na tablicach indywidualnych i zbiorowych znajdziemy biografię gen. Kosseckiego i płk. Hertla) oraz pomnik Żołnierzy AK.

Liczba wyświetleń: 221