]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Wiązowna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Wiązowna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Wiązowna, ul. Lubelska 59, 05-462 Wiązowna

tel. (22) 789 01 20, fax (22) 789 01 20 w. 300

e-mail: urzad@wiazowna.pl

Strona www: www.wiazowna.pl

Powierzchnia: 102 km2

Liczba mieszkańców: 10 889

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Wiązowna jest największą gminą w powiecie otwockim, powierzchnia jej wynosi ca 102 km2. Bezpośrednio graniczymy z aglomeracją warszawską. Przez gminę przebiega m.in. międzynarodowa droga Warszawa - Terespol oraz krajowa Warszawa-Lublin. Wiązowna posiada komunikację autobusową łączącą z Warszawą. Budżet gminy dopłaca też do powiatowego systemu SKM i ZTM.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Mocną stroną gminy są mieszkańcy, a wśród nich duża grupa ludzi młodych – to wykształceni, absolwenci wyższych uczelni. Wiązowską ziemię jako miejsce zamieszkania wybrało dla siebie wielu znanych artystów i uczonych. Szeroka oferta oświatowo – wychowawcza obejmuje: dwa Zespoły Szkolno-Gimnazjalne w Wiązownie i Zakręcie, Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi w Gliniance, Szkołę Podstawową w Gliniance i trzy przedszkola w Pęclinie, Wiązownie i Zakręcie. W Gminie funkcjonuje około 1000 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Wiązowna pełni funkcję zaplecza mieszkaniowego i rekreacyjno-turystycznego dla aglomeracji warszawskiej. Odwiedzających przyciąga, leżący na terenie gminy Mazowiecki Park Krajobrazowy wraz z ze wspaniałym pomnikiem przyrody: najstarszym na Mazowszu dębem, nazwanym Bartkiem Mazowieckim, rosnącym od ponad 400 lat w Emowie. Rzeki Mienia i jej meandry oraz Świder stanowią wspaniałe miejsca na romantyczne spacery wzdłuż ich koryt. Przez gminę przebiegają liczne szlaki turystyczne. Lasy, czystość środowiska naturalnego - nie ma tu przemysłu oraz walory przyrodnicze sprzyjają trwałej tendencji do wzrostu liczby mieszkańców w gminie. Powstają nowe osiedla domów jedno i wielorodzinnych. 24 listopada 2011 r. Rada Gminy Wiązowna uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pn. „Góraszka - Centrum Handlowe”, który przewiduje lokalizację centrum handlowego przy tzw. Szosie Lubelskiej (teren lądowiska w Góraszce o powierzchni ponad 30 ha). Centrum będzie składać się z obiektów o łącznej powierzchni 150 tys. m2, w których powstanie około 300 sklepów różnych branż, centrum rozrywki z salami kinowymi oraz cześć gastronomiczna.

Historia, dziedzictwo i kultura: Z bogactwem natury koresponduje wspaniałość zabytków architektonicznych, a wśród nich perła architektury sakralnej na skalę krajową – drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca z II połowy XVIII wieku o wystroju barokowo-ludowym, zawierającym m.in. późnogotycki krucyfiks z połowy XVI wieku. Znajduje się on w sołectwie Glinianka i w nim realizuje zdjęcia niektórych scen ekipa z serialu „Ojciec Mateusz”. Także filmowcy „Plebani” kręcili sceny wnętrz w świątyni oraz plenery na zewnątrz. Przeciwieństwem niewielkiego. drewnianego kościoła Glinieckiego jest monumentalny, murowany kościół św. Wojciecha w sołectwie Wiązowna Kościelna, zbudowany w okresie klasycyzmu, będący fundacją Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Na terenie gminy można spotkać stare, niekiedy pokryte jeszcze słomianymi strzechami chaty, będące świadectwem umykających lat, a także pomniki i obeliski patriotyczne – symbole oporu mieszkańców przeciwko obcym najazdom i okupacjom. Gmina słynie z organizacji wielkiej imprezy sportowo-rekreacyjnej pod nazwą Półmaraton Wiązowski, której bogata oferta biegowa skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach imprezy rozgrywany jest Półmaraton, Wiązowska 5-tka, Mały Półmaraton, Mały Ćwierćmaraton i Bieg Krasnoludków. Impreza rokrocznie wzbudza zainteresowanie szerokiego grona sympatyków biegania. W roku 2013 odbyła się XXXIII edycja Półmaratonu. Bogactwo natury, zabytki architektoniczne, ciekawi i wykształceni ludzie to wszystko sprawia, że gmina jest atrakcyjna dla ludzi szukających miejsca do zamieszkania i inwestycji.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.