]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Mała Wieś

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Mała Wieś

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Mała Wieś, ul. Kochanowskiego 1, 09-460 Mała Wieś

tel. (24) 269 79 60, fax (24) 269 79 61

e-mail: gmina@malawies.pl

Strona www: www.malawies.eu

Powierzchnia: 109 km2

Liczba mieszkańców: 6 300

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Mała Wieś leży na terenie woj. mazowieckiego we wschodniej części powiatu płockiego, przy drodze krajowej nr. 62: Płock – Warszawa. Gmina leży w odległości 35 km od Płocka i 80 km od Warszawy. Sąsiaduje z gminami: Wyszogród, Bodzanów i Bulkowo w powiecie płockim i gminą Naruszewo w powiecie płońskim. Południową granicę gminy stanowi linia rzeki Wisły.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina ma charakter rolniczy, czemu sprzyja bonitacja miejscowych gleb, jak też tradycyjna produkcja. Większość mieszkańców gminy utrzymuje się z rolnictwa. Sprzyja temu stosunkowo wysoka ilość gruntów ornych. Rolniczo Gmina dzieli się na dwie części, północną o glebach bardzo dobrych i dobrych, oraz południową, gdzie przeważaja gleby 5 i 6 klasy, szczególnie w pasie przywiślanym. Kiedyś Gmina Małą Wieś słynęła z duzych upraw buraka cukrowego, ale po zamknięciu w 2006r. miejscowej cukrowni, rolnicy bardzo szybko zmienili strukturę upraw, wprowadzając na miejsce buraka uprawę kukurydzy. Nadwyżka upaw kukurydzy ma być w niedalekiej przyszłości wykorzystana do produkcji biogazu. W tym celu rolnicy z naszej gminy, ale i z sąsiedniej gminy Bodzanów tworzą grupę producencką roślin energetycznych, pod potrzeby instalacji biogazowej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Dzieje wielu miejscowości wchodzących w skład gminy Mała Wieś sięgają średniowiecza. W kilku wsiach, m. in. Arciszewie, Podgórzu, Dzierżanowie, Święcicach odnaleziono pozostałości cmentarzysk z XI – XII w. W Podgórzu archeolodzy odkryli ślady osady, być może jeszcze z czasów kultury łużyckiej. W średniowieczu powstawały w okolicy pierwsze drewniane kościoły oraz grody, których pozostałości w postaci kopców ziemnych można oglądać w Orszymowie i Wilkanowie. Okoliczne wioski dzieliły losy całego Mazowsza oraz piastowskiej i jagiellońskiej Polski. Często były to dzieje burzliwe, o czym świadczy choćby przykład orszymowskiego grodu, zdobytego i spalonego przez Litwinów w 1258 r. Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków: Lasocin – park dworski z 2 połowy XIX wieku, Mała Wieś – park z I połowy XIX wieku z dwoma kolistymi stawami i śladami dawnego systemu wodnego złożonego z kanałów, Nakwasin – park dworski z początku XIX wieku, Podgórze – dwór drewniany z połowy XIX wieku z gankiem ujętym parami kolumn toskańskich.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.