]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Słupno

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Słupno

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Słupnie, ul. Miszewska 8a, 09-472 Słupno

tel. (24) 267 95 60, fax (24) 261 95 38

e-mail: ug@slupno.eu

Strona www: www.slupno.eu

Powierzchnia: 74,7 km2

Liczba mieszkańców: 6 703

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Słupno leży w północno–zachodniej części województwa mazowieckiego w powiecie płockim. Graniczy od zachodu z miastem Płockiem, od północy z gminą Radzanowo, od wschodu z gminą Bodzanów. Południowa granica jednostki biegnie wzdłuż rzeki Wisły. Terytorium gminy Słupno ma kształt nieregularny, przy czym zachodnia część – miejscowość Nowe Gulczewo – przylega bezpośrednio do płockich osiedli mieszkaniowych - Podolszyce Północ i Imielnica, oddzielonego jedynie szerokością ulicy Wyszogrodzkiej.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Słupno ze względu na swoje położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Płocka, wysoki stopień uprzemysłowienia oraz atrakcyjne tereny budowlane znajduje się w odmiennej sytuacji niż inne gminy typowo wiejskie. W szybkim tempie rozwija się budownictwo mieszkaniowe i usługowo – produkcyjne. 600 to liczba zarejestrowanych przedsiębiorców z terenu gminy. Dysponując dość wysokim budżetem, należy do najbardziej zaawansowanych inwestycyjnie w całym województwie mazowieckim. Ogromna liczba inwestycji przeprowadzonych po 1990 roku w dużej mierze jest zasługą skutecznie wykorzystywanych środków z funduszy UE. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana w rankingach wojewódzkich i krajowych. Ze względu na dużą liczbę zrealizowanych inwestycji, zakwalifikowała się do grona najlepiej funkcjonujących polskich samorządów i kilka razy znalazła się w „Złotej Setce Samorządów”. W styczniu 2012 roku nasza gmina znalazła się w gronie liderów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego z regionu płockiego. Gmina Słupno otrzymała wsparcie w wysokości 37,1 mln zł na realizację 4 projektów. Tym samym pozyskała 4438 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca i zajęła trzecie miejsce spośród gmin wiejskich na Mazowszu, które otrzymały dofinansowanie w ramach RPO WM 2007-2013.

Historia, dziedzictwo i kultura: W najnowszych dziejach Polski za datę przełomową przyjmuje się czerwiec 1989 roku. Z perspektywy ponad dwudziestu lat, jakie upłynęły od tamtego czasu za najbardziej owocną i udaną uznaje się reformę samorządową, chociaż w momencie jej ogłaszania gmina Słupno nie istniała. W 1990 r Słupno staje się stolicą Gminy. 27 maja mieszkańcy wybierają 18-osobową Radę Gminy (z przewodniczącym – Romualdem Woźniakiem), wójtem zostaje Stefan Jakubowski.

kościół parafialny pw. Św. Marcina w Słupnie z 1753r. kościół parafialny pw. Św. Marcina w Słupnie z 1753r.
panorama panorama
widok na szkołe podstawową… i gimnazjum w Słupnie widok na szkołe podstawową… i gimnazjum w Słupnie
Liczba wyświetleń: 185