]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Przasnysz

Nazwa jednostki: Gmina wiejska Przasnysz

Dane teleadresowe:

Urząd gminy Przasnysz, ul. Św. Stanisława Kostki 5, 06-300 Przasnysz

tel. (29) 752 27 09, fax (29) 752 27 09

e-mail: ugprzasnysz@pro.onet.pl

Strona www: www.przasnysz.pl

Powierzchnia: 18 390 ha

Liczba mieszkańców: 7 472

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina wiejska Przasnysz położona w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego w powiecie przasnyskim otacza miasto Przasnysz, w którym znajduje się siedziba władz samorządowych. Sieć osadniczą stanowi 50 miejscowości zaliczonych do 34 sołectw. Teren gminy położony jest na Wysoczyźnie Ciechanowskiej. Północno-zachodnia część gminy leży w obrębie Wzniesień Mławskich. Ze względu na znaczne różnice wysokości część tego terenu nazwano Górami Osowieckimi.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Przasnysz jest gminą rolniczą. Użytki rolne zajmują 76,6% powierzchni gminy, w tym ok. 62% stanowią gleby bardzo dobre i dobre. W strukturze własności dominują gospodarstwa indywidualne, których przeciętna powierzchnia wynosi 13,0 ha i jest wyższa prawie dwukrotnie od średniej krajowej. Oprócz rolnictwa na terenie gminy prowadzona jest działalność w zakresie handlu i usług budowlano transportowych. Aktualnie zarejestrowanych jest 257 podmiotów gospodarczych. Gmina jest z wodociągowana w całości. Woda do gospodarstw domowych dostarczana jest z 4 własnych ujęć wód głębinowych. Długość sieci wodociągowej wynosi 270 km. Od 2004 r. wybudowano ok. 60 km kanalizacji sanitarnej tłoczno-grawitacyjnej. Skanalizowanych 560 budynków mieszkalnych . W miejscach gdzie nieopłacalne jest prowadzenie kanalizacji rurowej powstało około 240 przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina posiada ok. 200 km dróg, z czego powierzchnię utwardzoną ma ok. 125 km. W latach 2003 – 2012 wybudowano obiekty sportowe, bieżnie, boiska , powstały siłownie oraz 2 sale gimnastyczne a także boisko sportowe „Orlik”. Na terenie gminy zlokalizowana jest Przasnyska Strefa Gospodarcza utworzona na 309 ha w Sierakowie w tym Specjalna Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna działająca na 55 ha. Strefy ekonomiczne będą stanowiły szansę rozwoju nie tylko Gminy Przasnysz, ale i całego regionu. W Sierakowie działa także lotnisko sportowe. Oprócz inwestycji w infrastrukturę techniczną realizowane są także zadania związane z aktywizacją społeczności lokalnej przez przebudowę lub remonty świetlic wiejskich, remiz strażackich, placów zabaw, parków zabytkowych czy oznakowania atrakcji turystycznych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Gmina posiada wielowiekowe zasoby historyczne i kulturowe. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą ze schyłkowego neolitu, epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Na jej terenie zachowały się obiekty tworzące swoisty klimat krajobrazu kulturowego. Oprócz zabytkowych, powszechnie występujących kapliczek przydrożnych na terenie gminy znajdują się: • Drewniany kościół przełomu XIX/XX z w Świętym Miejscu gdzie w dawnych wiekach ukazała się Matka Boska na lipie rosnącej na leśnej polanie. W Kościele znajduje się cudami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w sukni z 1823 r. • dwór i park podworski z XIX wieku w Obrębie, • dwór z parkiem w Karwaczu w początku XX w ( obecnie w przebudowie ) • park z XIX w Lesznie i zespół podworski z początku XX w., • kościół murowany sprzed 1470 r. w miejscowości Bogate Od Gostkowa, przez Leszno i Klewki przebiegają tory zabytkowe kolejki wąskotorowej – produktu turystycznego Północnego Mazowsza. Program integracji społecznej gminy obejmuje działania skierowane do dzieci i młodzieży, społeczności lokalnej, osób starszych. Organizowane są imprezy kulturalne takie jak: dożynki gminno powiatowe, festiwale orkiestr dętych o zasięgu regionu Północnego Mazowsza, spotkania pokoleń, Złote Gody par małżeńskich, dzień sportu, jasełka. Aktywnie działa klub seniora, który organizuje spotkania, wyjazdy integracyjne, bale. Przy jednostkach OSP w Bogatem i Starej Krępie funkcjonują orkiestry dęte wspierane przez gminę. Działalność oświatowa gminy to szkoły i przedszkola, które mogą stanowić jej wizytówkę. Gmina prowadzi 5 szkół podstawowych oraz 3 gimnazja i 7 przedszkoli.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.