]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Winnica

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Winnica

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Winnica, ul. Pułtuska 25, 06-120 Winnica

tel. (23) 691 40 92, fax (23) 691 40 25

e-mail: sekretariat@gminawinnica.pl

Strona www: www.gminawinnica.pl

Powierzchnia: 115 km2

Liczba mieszkańców: 4 151

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Winnica jest gminą wiejską, typowo rolniczą położoną w powiecie pułtuskim, województwie mazowieckim. Jej obszar leży w obrębie Wysoczyzny Ciechanowskiej i graniczy z 3 gminami wiejskimi, tj.: Gzami, Pokrzywnicą i Świerczami oraz 3 gminami miejsko-wiejskimi Serockiem, Pułtuskiem i Nasielskiem. Gmina Winnica zajmuje obszar 15 km2, z liczbą mieszkańców 4151. Siedzibą gminy jest centralnie położona miejscowość – Winnica.

Historia, dziedzictwo i kultura: Winnica została wymieniona w dokumentach już w roku 1240 pod nazwą Wynnyca, zaś w roku 1424 – Winnicza. Nazwa ta, nie pochodzi, jak niektórzy mogliby sądzić, od sadów winnych z uprawą winorośli, ale od nazwy zarośli, z których wycinano gałęzie na tzw. winniki, czyli na miotełki, które używano w łaźniach. Od XII wieku wieś Winnica należała do posiadłości biskupstwa płockiego, zaś po zeświecczeniu jego dóbr około 1800 roku stała się własnością rządową. W 1893 roku powiat pułtuski, w tym Winnica, został włączony do guberni warszawskiej, która przetrwała do 1915 roku, kiedy to Niemcy wyparli Rosjan z Pułtuska. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powiat pułtuski znalazł się w granicach województwa warszawskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej tereny gminy Winnica znalazły się w obszarze III Rzeszy. 1 stycznia 1973 roku został utworzony teren obecnej gminy. Centralną częścią gminy jest wieś i sołectwo Winnica.

Gmina Winnica posiada dobrze udokumentowane dziedzictwo kulturowe – zabytki sakralne, zachowane od średniowiecza układy przestrzenne oraz krajobrazowe, np. bardzo ciekawe układy zieleni ozdobnej i użytkowej. Należą do niego, min.: park podworski w Rębkowie (XIX w.), kompozycja parkowa Zespołu Szkół Rolniczych w Golądkowie (1920), zespół sakralny w Winnicy (XII w.), cmentarz parafialny rzymskokatolicki w Winnicy (ok. 1830), kościół parafialny w Błędostowie (XIX w.) cmentarz rzymskokatolicki w Smogorzewie (XIX w.), cmentarz mariawicki w Górce Powielińskiej (XX w.), mogiła wojenna – pamiątkowy kamień w lesie Domosław, wyposażenie wnętrza kościoła parafialnego w Winnicy, liczne krzyże przydrożne i kapliczki.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dla właściwego rozwoju i aktywności Społecznej znaczenie mają: Urząd Gminy Winnica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Publiczne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa w Winnicy, Szkoła Podstawowa w Błędostowie, Zakład Komunalny Sp. z o. o. i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, której patronem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na terenie gminy znajdują się również zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, różnorodne zakłady usługowe, instytucje ochrony zdrowia, sklepy, bank, urząd pocztowy, dwie stacje paliw i punkt gastronomiczny.

Liczba wyświetleń: 261