]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Winnica

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Winnica, ul. Pułtuska 25, 06-120 Winnica

tel. (23) 691 40 92, fax (23) 691 40 25

e-mail: sekretariat@gminawinnica.pl

Strona www: www.gminawinnica.pl

Powierzchnia: 115 km2

Liczba mieszkańców: 4 151

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Winnica jest gminą wiejską, typowo rolniczą położoną w powiecie pułtuskim, województwie mazowieckim. Jej obszar leży w obrębie Wysoczyzny Ciechanowskiej i graniczy z 3 gminami wiejskimi, tj.: Gzami, Pokrzywnicą i Świerczami oraz 3 gminami miejsko-wiejskimi Serockiem, Pułtuskiem i Nasielskiem. Gmina Winnica zajmuje obszar 15 km2, z liczbą mieszkańców 4151. Siedzibą gminy jest centralnie położona miejscowość – Winnica.

Historia, dziedzictwo i kultura: Winnica została wymieniona w dokumentach już w roku 1240 pod nazwą Wynnyca, zaś w roku 1424 – Winnicza. Nazwa ta, nie pochodzi, jak niektórzy mogliby sądzić, od sadów winnych z uprawą winorośli, ale od nazwy zarośli, z których wycinano gałęzie na tzw. winniki, czyli na miotełki, które używano w łaźniach. Od XII wieku wieś Winnica należała do posiadłości biskupstwa płockiego, zaś po zeświecczeniu jego dóbr około 1800 roku stała się własnością rządową. W 1893 roku powiat pułtuski, w tym Winnica, został włączony do guberni warszawskiej, która przetrwała do 1915 roku, kiedy to Niemcy wyparli Rosjan z Pułtuska. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powiat pułtuski znalazł się w granicach województwa warszawskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej tereny gminy Winnica znalazły się w obszarze III Rzeszy. 1 stycznia 1973 roku został utworzony teren obecnej gminy. Centralną częścią gminy jest wieś i sołectwo Winnica.

Gmina Winnica posiada dobrze udokumentowane dziedzictwo kulturowe – zabytki sakralne, zachowane od średniowiecza układy przestrzenne oraz krajobrazowe, np. bardzo ciekawe układy zieleni ozdobnej i użytkowej. Należą do niego, min.: park podworski w Rębkowie (XIX w.), kompozycja parkowa Zespołu Szkół Rolniczych w Golądkowie (1920), zespół sakralny w Winnicy (XII w.), cmentarz parafialny rzymskokatolicki w Winnicy (ok. 1830), kościół parafialny w Błędostowie (XIX w.) cmentarz rzymskokatolicki w Smogorzewie (XIX w.), cmentarz mariawicki w Górce Powielińskiej (XX w.), mogiła wojenna – pamiątkowy kamień w lesie Domosław, wyposażenie wnętrza kościoła parafialnego w Winnicy, liczne krzyże przydrożne i kapliczki.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dla właściwego rozwoju i aktywności Społecznej znaczenie mają: Urząd Gminy Winnica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Publiczne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa w Winnicy, Szkoła Podstawowa w Błędostowie, Zakład Komunalny Sp. z o. o. i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, której patronem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na terenie gminy znajdują się również zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, różnorodne zakłady usługowe, instytucje ochrony zdrowia, sklepy, bank, urząd pocztowy, dwie stacje paliw i punkt gastronomiczny.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.