]]>
close

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Gozdowo

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Gozdowo

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Gozdowo, ul. Krystyna Gozdawy 19, 09-213 Gozdowo

tel. (24) 276 21 12, fax (24) 364 48 23

e-mail: sekretariat@gozdowo.eu

Strona www: www.gozdowo.eu

Powierzchnia: 127 km2

Liczba mieszkańców: 6 200

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Gozdowo położona jest w centralnej części Polski, południowej części powiatu sierpeckiego. Wieś Gozdowo leży w odległości 15 km od miasta Sierpca i 25 km od miasta Płocka. Sąsiadami ościennymi są gminy: Sierpc, Zawidz, Bielsk, Stara Biała, Brudzeń Duży i Mochowo.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Gozdowo wykazuje niski stopień uprzemysłowienia i słabą lesistość - 8,8%, co wynika z typowo rolniczego charakteru gminy. Sektor rolniczy opiera się wyłącznie na gospodarstwach indywidualnych, których liczba wynosi 1033 o średniej powierzchni wynoszącej 13,2 ha. Ogólna powierzchnia użytków rolnych gminy wynosi 10 353 ha i zajmuje od 57% do 94% w poszczególnych wsiach. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest na chów i hodowlę bydła oraz trzody chlewnej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Na terenie gminy Gozdowo znajduje się wiele stanowiska archeologiczne, co świadczy o tym, że początki osadnictwa w sięgają zamierzchłych czasów. Teren ten był dawniej silnie zalesiony. Po raz pierwszy Gozdowo wzmiankowane było na początku XIV wieku, a w roku 1305 erygowano miejscową parafię Wszystkich Świętych. W czasach średniowiecznych wieś często odwiedzał władca Mazowsza Konrad I Mazowiecki, ówczesna osada była siedzibą rodu Gozdawy.

Gozdowo Gozdowo
Liczba wyświetleń: 77