]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Sochaczew

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Sochaczew

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski Sochaczew, ul. 1 Maja 16, 96-500 Sochaczew

tel. (46) 862 27 30, fax (46) 862 26 02

e-mail: sekretariat@sochaczew.pl

Strona www: www.sochaczew.pl

Powierzchnia: 2 613 ha

Liczba mieszkańców: 36 885 osób (wg danych z 29.02.2012r.)

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto jest usytuowane w zachodniej części województwa, na europejskich szlakach komunikacyjnych. Sochaczew położony jest w pobliżu trzech większych aglomeracji, ok. 50 km na zachód od Warszawy, 60 km od Płocka i ok. 70 km od Łodzi. Miasto leży w niedalekiej odległości od malowniczych terenów Puszczy Kampinoskiej, Puszczy Bolimowskiej. Dodatkowo miejscowość rozciąga się z południa na północ wzdłuż prawego brzegu rzeki Bzury, do której uchodzą rzeki: Utrata i Pisia.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Sochaczew ma ponad 100-letnie tradycje przemysłowe. W mieście działa blisko cztery tysiące firm. Większość to firmy jednosobowe, ale nie brakuje wielkich przedsiębiorstw. Wśród nich są tak znane Boryszew S.A. Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o, Energop Sp. z o.o., Sarens Polska Sp. z o.o, CTS TCT Polska Sp. z o.o., Zibi S.A., ProLogis Poland Management Sp. z o.o., MFO S.A Część terenów inwestycyjnych w Sochaczewie stanowi podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sochaczewska podstrefa ŁSSE to jedyne niezagospodarowane i przeznaczone na sprzedaż grunty objęte statusem ŁSSE na terenie województwa mazowieckiego - aktualnie jest to 6 ha świetnie zlokalizowanych i zaopatrzonych we wszystkie możliwe media strefowych terenów inwestycyjnych . Zgodnie z obowiązującym MPZP przeznaczone są one pod nieuciążliwą działalność usługową. Oferta sochaczewskiej podstrefy ŁSSE w szczególny sposób adresowana jest do firm z sektora BPO.

Historia, dziedzictwo i kultura: W I połowie XIV stulecia (w 1324 roku) Sochaczew uzyskał prawa miejskie. W 1377 r. książę Siemowit III zorganizował w Sochaczewie zjazd książąt i wielmożów mazowieckich, na którym spisano wspólne prawo dla całego Mazowsza. Zmiany prawne zwane również „statutami mazowieckimi” było bez wątpienia jednym z najdonioślejszych wydarzeń w średniowiecznym Sochaczewie. W roku 1476 ziemia sochaczewska za sprawą króla Kazimierza Jagiellończyka została wcielona do Królestwa Polskiego. Od roku 1590 drewnianą zabudowę miasta cyklicznie trawiły pożary. Również zawieruchy wojenne, takie jak potop szwedzki, nie omijały Sochaczewa, obracając go w ruinę. Ponowne oznaki ożywienia gospodarczego na ziemiach sochaczewskich przypadają na lata 1748-1784. Zacięte walki, które od grudnia 1914 do lipca 1915 roku toczyły się nad Bzurą i Rawką obróciły ponownie w gruzy Sochaczew. Początek II Wojny Światowej to dla miasta czas okupacji niemieckiej i wynikających z niej zniszczeń. W dniach 13-16 września 1939 roku toczyły się zacięte walki o Sochaczew, będące fragmentem Bitwy nad Bzurą. Sochaczewie działa kolej wąskotorowa, która od 1984 roku pełni funkcje muzealne oraz umożliwia przejazdy zabytkową ciuchcią na linii Sochaczew-Wilcze Tułowskie. Zabytki Miasta: Ruiny zamku Książąt Mazowieckich, Ratusz- siedziba Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Kramnice. W mieście istnieją trzy domy kultury, dwa stadiony, dwie hale i jeden z najlepszych na Mazowszu basenów, którzy działa w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W mieście odbywa się jedna z największych w Polsce rekonstrukcji historycznych - inscenizacji Bitwy nad Bzurą. Coroczne Dni Sochaczewa ściągają do miasta tysiące gości. W ciągu roku w mieście odbywa się ponad 300 mniejszych i większych imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Na terenie miasta prężnie działa ponad 80 organizacji pozarządowych.

Sochaczew Sochaczew
Liczba wyświetleń: 212