]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Szydłowiec

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Szydłowiec

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Szydłowcu, Rynek Wielki 1, 26-500 Szydłowiec

tel. (48) 617 86 30, fax (48) 617 05 10

e-mail: urzad@szydlowiec

Strona www: www.szydlowiec.pl

Powierzchnia: 13 830 ha

Liczba mieszkańców: 19 510

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Szydłowiec leży w województwie mazowieckim, na jego południowej granicy z województwem świętokrzyskim, tuż przy krajowej drodze E–7 (projektowanej S–7), ok. 130 k m od Warszawy i prawie 170 km od Krakowa. Geograficznie miasto jest położone na Wyżynie Szydłowieckiej, wraz z którą kończy się leżąca od północy Równina Radomska. Od południowego zachodu graniczy ze Wzgórzami Koneckimi. Wjeżdżając do Szydłowca z północy, od strony Warszawy, żegnamy się definitywnie z płaskim, równinnym krajobrazem.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Szydłowiec jest jednym z miast Zagłębia Staropolskiego, znajduje się tu także podstrefa SSE Starachowice. Specjalna Strefa Ekonomiczna mieści się przy ulicach Leśnej i Kolejowej oraz przy ulicy Metalowej. Powierzchnia podstrefy wynosi 13,5 ha. Zakłady znajdujące się w SSE "Starachowice", w podstrefie "Szydłowiec" to Zakład Elektroniki Przemysłowej "Profel", zakład produkcyjny "Biella Szydlowiec Sp. z o.o." (firma będąca członkiem Biella Group z siedzibą w Szwajcarii) oraz "Mikrostar – Mechanika Precyzyjna Technologie Specjalne".

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki historia Szydłowca sięgają XII wieku, istniał tu gród będący siedzibą jednej z gałęzi rodziny Odrowążów, którzy w 1401 roku, przybrali nazwisko Szydłowieckich. Szydłowieccy sprawowali wysokie godności na dworze królewskim w Krakowie, co przyczyniło się do szybkiego rozkwitu miasta. Największego rozwoju terytorialnego w owym czasie dokonał Mikołaj Szydłowiecki, poszerzając granice miasta i budując nowe dzielnice. Szydłowiec poprzez małżeństwo córki Krzysztofa Szydłowieckiego, ostatniego z rodu Szydłowieckich, z Mikołajem "Czarnym" Radziwiłłem przeszedł w ręce bogatej litewskiej rodziny Radziwiłłów. Za czasów Szydłowieckich i Radziwiłłów Szydłowiec znany był jako jeden z ważniejszych ośrodków handlu żelazem w Polsce oraz jako ośrodek wydobycia i obróbki piaskowca szydłowieckiego. Miasto słynęło także z bogatych monumentalnych budowli, kościołów farnego i szpitalnego, ratusza miejskiego, zamku na wyspie, bram miejskich oraz podcieniowanych kamienic.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.