]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Lubowidz

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Lubowidz

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Lubowidz, ul. Zielona 10, 09-304 Lubowidz

tel. (23) 658 20 78, (23) 658 20 17, fax (23) 658 20 20

e-mail: ugl@uglubowidz.pl

Strony www: www.uglubowidz.pl, www.bip.uglubowidz.pl

Powierzchnia: 191 km2

Liczba mieszkańców: 7 346 (stan na dzień 20.03.2013r.)

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Lubowidz jest gminą wiejską położoną na północnym skraju woj. mazowieckiego, na pograniczu makroregionów Pojezierza Chełmińsko – Dobrzyńskiego i Niziny Północno Mławskiej, w dolinie rzeki Wkry. Na obszarze gminy funkcjonuje rozbudowany przestrzennie system obszarów chronionych. Całość obszarów prawnie chronionych na obszarze gminy wynosi 18681ha i stanowi 97,9% jej terenu.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W 2011r. na terenie Gminy było 1587 indywidualnych gospodarstw rolnych. Na obszarze Gminy przeważają gospodarstwa małe i średnie do 10ha. W produkcji roślinnej przeważa uprawa zbóż, która zajmuje ponad 70% powierzchni zasiewów ( żyto i mieszanki zbożowe). W produkcji zwierzęcej przeważa chów bydła i trzody chlewnej. Prowadzona jest na terenie Gminy produkcja drobiarska. Kurniki zlokalizowane są we wsi: Zieluń, Łazy, Cieszki, Kipichy, Bądzyn i Lubowidz. Gmina Lubowidz na dzień 30.06.2011r.posiadała zarejestrowanych w Ewidencji Działalności Gospodarczej 342 podmiotów gospodarczych. Brak jest rozwiniętego przemysłu na terenie Gminy. Gmina Lubowidz zaliczana jest do obszarów o mało korzystnych warunkach dla produkcji rolnej, pomimo to struktura użytkowania gruntów wskazuje na jej dominującą rolę. Wykorzystanie gruntów dla celów rolniczych jest bardzo zróżnicowane przestrzennie, w związku z rozmieszczeniem terenów leśnych i zadrzewionych. W strukturze gruntów dominują grunty orne 58,1%, a użytki zielone stanowią 13,6%. Gmina charakteryzuje się glebami słabszymi jakościowo. Grunty orne klasy V i VI zajmują ok. 87%, a klasy IV ok. 12%. Najważniejszymi inwestycjami zrealizowanymi w Gminie Lubowidz w latach 2005-2013 są: „Budowa oczyszczalni ścieków w Lubowidzu, modernizacja, rozbudowa stacji uzdatniania wody w Lubowidzu”, „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w m. Mleczówka”, „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Sinogórze”. Oprócz w/w inwestycji Gmina Lubowidz zrealizowała jeszcze szereg innych inwestycji współfinansowanych ze środków UE, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Historia, dziedzictwo i kultura: Do rozwoju osadnictwa na terenie Gminy Lubowidz przyczyniło się założenie około 1330 r. przez Krzyżaków miasta Lidzbark. Powstał wtedy szklak handlowy z Płocka do Prus przez Lidzbark. Największa dynamika rozwoju zauważalna jest w XVI wieku, ponieważ przeważała tu drobna własność szlachecka. W wyniku II rozbioru Polski rejon Lubowidza został włączony do Prus. Po Kongresie Wiedeńskim, obszar gminy Lubowidz wszedł w skład województwa płockiego, nastąpił czas stabilizacji i odnowy gospodarczej. W ciągu kolejnych lat wieś to rozwijała się i upadała. W styczniu 1915r. teren gminy zajęli Niemcy, w 1920r. przeszły tędy wojska radzieckie. Od 3 września 1939r. cały obszar gminy został zajęty przez Niemców, którzy włączyli go do Prus Wschodnich. W styczniu 1945r. wyzwolono nasze ziemie. Teren obecnej Gminy Lubowidz położony był na pograniczu kultur, plemion i organizacji państwowych. Istotne zmiany gospodarcze, przestrzenne i kulturowe zachodzące na tym terenie doprowadziły do zaniku kultury żydowskiej, rozparcelowano majątki, zniszczono dorobek kultury szlacheckiej i próbowano wprowadzić przemysł. Nowa zabudowa często swą skalą, bryłą i detalem wprowadza dysharmonię w tradycyjne, historyczne układy przestrzenne gminy. Na obszarze Gminy Lubowidz do rejestru zabytków wpisany jest tylko zespół sakralny w Lubowidzu. Od lat działa Gminna Biblioteka Publiczna w Lubowidzu oraz jej filie w Zieluniu i Syberii. Działają również świetlice wiejskie bądź remizy OSP w następujących miejscowościach: Bądzyn, Cieszki, Dziwy, Jasiony, Kozilas, Lubowidz, Mleczówka, Osówka, Płociczno, Rynowo, Sinogóra, Straszewy, Syberia, Wronka, Zieluń, Żelaźnia.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.