]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Zwoleń

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Zwoleniu, Plac Kochanowskiego 1, 26-700 Zwoleń

tel. (48) 676 22 10, fax (48) 676 24 18

e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Strona www: www.zwolen.pl

Powierzchnia: 161,88 km2

Liczba mieszkańców: miasto: 8 196, obszary wiejskie: 7 286, razem: 15 482

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto Zwoleń (8200 mieszk.) położone w południowo - wschodniej części województwa mazowieckiego na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 79 Warszawa - Sandomierz i nr 12 Radom – Lublin.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Rolniczy charakter stwarza dogodne warunki dla przemysłu rolno - spożywczego a władze miejscowe otwarte są na wszelkie inicjatywy gospodarcze oraz inwestycyjne. Zwoleń posiada wielowiekową bardzo bogatą historię. Prawa miejskie otrzymał z rąk Władysława Jagiełły w 1425 roku. Najstarszym zabytkiem jest kościół parafialny wybudowany w latach 1564-1595. Z północnej strony kościoła wybudowana została Kaplica Kochanowskich w krypcie, której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i jego rodziny. Na południowy wschód od Zwolenia leży wieś Sycyna - miejsce narodzin poety (1530 – 1584). Zachowały się tam jedynie szczątkowe pamiątki z czasów Kochanowskich. Udało się odnaleźć i odkryć fundamenty domniemanego dworu Kochanowskich, które posłużyły do projektu rekonstrukcji bryły budynku.

Historia, dziedzictwo i kultura: Nieopodal Zwolenia jest miejscowość Czarnolas - miejsce gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Dwór pamiętający jego czasy spalił się w roku 1720, a na jego szczątkach powstała neogotycka kaplica. W dworku Jabłonowskich, wybudowanym około 1870 r. w otoczeniu pięknego parku mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego, gdzie znajduje się stała wystawa poświęcona życiu i twórczości poety. Znaczną część gminy stanowią krajobrazy chronione. Należy do nich m. in. Dolina Rzeki "Zwolenki" z cenną ostoją fauny i flory (m. in. żółw błotny), zabytkowy zespół parkowy w Strykowicach Górnych, zespół pałacowo ogrodowy w Jasieńcu Soleckim oraz rezerwat leśny "Miodne", w którym znajdują się rzadkie gatunki zwierząt (bocian czarny, bóbr). Zwoleń posiada tereny sportowo-rekreacyjne, które stwarzają doskonałe warunki do czynnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych jak również kompleks domków kempingowych, pole namiotowe i korty tenisowe. Przy wyjeździe ze Zwolenia w stronę Kozienic znajduje się obiekt sportowy wybudowany w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012. Kompleks wyposażony jest w boisko ze sztucznej trawy o wymiarach 30m x 60m, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni wymiarach 50 x 30m, na którym jest boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do koszykówki oraz boisko do piłki siatkowej, jest też budynek sanitarno-szatniowy. „Moje Boisko – Orlik 2012” - jest ogólnodostępny, dzięki sztucznemu oświetleniu boisk czynny do godz. 22.00. Obok kompleksu znajduje się plac zabaw dla dzieci i "Miasteczko Ruchu Drogowego". Działalnością kulturalną zajmują się placówki: Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, Dom Kultury w Zwoleniu oraz Muzeum Regionalne.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.