]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Mszczonów

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Mszczonów

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Mszczonowie, Pl. Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

tel. (46) 858 28 20, fax (46) 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Strona www: www.mszczonow.pl

Powierzchnia: 151,9 km2

Liczba mieszkańców: 11 456

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Mszczonów leży pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami - Warszawą i Łodzią. Administracyjnie gmina Mszczonów należy do powiatu żyrardowskiego i województwa mazowieckiego. Cała gmina liczy ok. 11300 mieszkańców, z czego na miasto przypada blisko 6500 osób. Powierzchnia gminy to niemalże 152 km2. Wskaźnik zaludnienia jest dość wysoki. Na kilometr kwadratowy przypadają 74 osoby.Przyjmuje się, iż prawa miejskie Mszczonów otrzymał w dniu 22 marca 1377 roku.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Współczesny Mszczonów jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Z miejscowości zdominowanej przez rzemiosło przeistacza się dziś w prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy. Temu procesowi sprzyja jego dogodne położenie. Mszczonów ma wspaniałą lokalizację. Leży w obrębie aglomeracji warszawsko-łódzkiej (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi), przy trasie Warszawa-Katowice /nr-8/ i na szlaku TIR-owskim /trasa międzynarodowa nr 50/. Tu też krzyżują się dwie trasy kolejowe: Centralna Magistrala Kolejowa i trasa kolei towarowej wschód-zachód /Słubice-Terespol/. W 30 minut można z Mszczonowa dojechać do portu lotniczego na Okęciu. Usytuowanie na Wysoczyźnie Rawskiej, czyli najwyżej położonym płaskowyżu na Nizinie Mazowieckiej sprawia, że tereny wokół miasta idealnie nadają się pod budowę nowego Centralnego Portu Lotniczego, który w przyszłości mógłby zastąpić lotnisko warszawskie. Samo miasto jest aż o 100 metrów wyżej położone od stolicy.

Historia, dziedzictwo i kultura: Mszczonów w swej ponad 760-letniej historii przechodził różne koleje losu, które były odbiciem dziejów Mazowsza. Na karty historii wkroczył przypadkowo, już jako istniejąca osada, będąc miejscem wystawienia dokumentu, który nie dotyczył spraw bezpośrednio z nim związanych. Można postawić hipotezę, że Mszczonów był w tym czasie własnością książęcą i znajdował się w nim niewielki dwór, w którym książę zatrzymywał się nieraz na dłużej, gdy polował w okolicznych rozległych puszczach. Do czasu lokacji miasta znaczenie osady było niewielkie, jednak jej rolę powiększało dogodne położenie przy drodze z Rawy do Sochaczewa, ówczesnych najważniejszych ośrodków administracyjnych na zachodnim Mazowszu. Droga ta była jednym z niewielu przejść przez bagniste puszcze położone równoleżnikowo na południe od Bzury. Dodatkowym czynnikiem wyróżniającym Mszczonów w gronie okolicznych miejscowości był kościół, którego istnienie jest poświadczone od 1324 roku. Przed lokacją miasta kościół ów był już siedzibą parafii. Ponieważ na południe od Puszcz: Bolimowskiej, Jaktorowskiej i Korabiewskiej dla rozległych obszarów z rzadkim osadnictwem rozrzuconym po lasach, potrzebny był ośrodek administracyjny i gospodarczy, logiczną konsekwencją była więc lokacja miasta w Mszczonowie, co stało się przed 1377 rokiem. Później, przy organizacji podziału administracyjnego w XV wieku, Mszczonów stał się już siedzibą niewielkiego, obejmującego 405 km2 powiatu mszczonowskiego.

Ratusz na Pl. Piłsudskiego Ratusz na Pl. Piłsudskiego
Ratusz na Pl. Piłsudskiego Ratusz na Pl. Piłsudskiego
Awers pocztówka nr 1 Kaflarnia Mszczonowski Ośrodek Kultury Gimnazjum Awers pocztówka nr 1 Kaflarnia Mszczonowski Ośrodek Kultury Gimnazjum
Ratusz na Pl. Piłsudskiego Ratusz na Pl. Piłsudskiego
Liczba wyświetleń: 364