]]>
close

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Raciąż

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Raciąż

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Raciąż, ul. Kilińskiego 2, 09-140 Raciąż

tel. (23) 679 12 80, fax (23) 679 12 75

e-mail: wojt@gmina.raciaz.iap.pl

Strona www: www.gmina.raciaz.iap.pl

Powierzchnia: 244,45 km2

Liczba mieszkańców: 8 669

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Raciąż leży na pograniczu dwóch regionów geograficznych - Wysoczyzny Płońskiej i Równiny Raciąskiej. Jest jedną z największych gmin w powiecie płońskim. Administracyjnie usytuowana jest w północno-zachodniej części woj. mazowieckiego. W skład gminy wchodzą 53 sołectwa (62 miejscowości).

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Raciąż ma charakter typowo rolniczy. Rolnictwo stanowi przeważający sektor w gospodarce gminy. 11 lat temu Gmina Raciąż rozpoczęła inwestowanie w ochronę środowiska. Zgodnie z przyjęto koncepcją do dnia dzisiejszego powstały 3 oczyszczalnie ścieków oraz 244 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Gmina odpowiada za stan dróg o dł. 178,5 km z czego 110 km jest już pokrytych asfaltem. Gmina przejęła od starostwa 2 ośrodki zdrowia, w których została przeprowadzona modernizacja, natomiast jeden został wybudowany od podstaw.

Historia, dziedzictwo i kultura: Po II Wojnie Światowej na terenie obecnej Gminy Raciąż działały rady narodowe w Koziebrodach, Krajkowie, Uniecku i Gralewie. W wyniku reformy administracyjnej w latach 1975-1976 zostały one zlikwidowane, a wspomniane miejscowości znalazły się w obszarze miasta i gminy Raciąż. Taki stan trwał do 1 stycznia 1992 r., kiedy to w wyniku zabiegów wiejskich działaczy samorządowych powstała samodzielna gmina wiejska Raciąż. Na terenie Gm. Raciąż znajdują się 4 kościoły rzymskokatolickie. W Gm. Raciąż działa 10 jednostek OSP. Najstarsze powstały niemal wiek temu. Należą do nich jednostki w Uniecku, Krajkowie, Koziebrodach i Szapsku.

Raciąż Raciąż
Liczba wyświetleń: 22