]]>
close

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Zawidz

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Zawidz

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Zawidz, ul. Mazowiecka 24, 09-226 Zawidz Kościelny

tel. (24) 276 61 01, fax (24) 276 61 44

e-mail: ug.zawidz@wp.pl

Strona www: www.ug.zawidz.pl

Powierzchnia: 18 583 ha

Liczba mieszkańców: 7 000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Zawidz położona jest w najbardziej wysuniętym na północ rejonie powiatu sierpeckiego, w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, przy drodze krajowej nr 10, łączącej Warszawę z Toruniem i Szczecinem. Zajmuję powierzchnię 186,1 km2. Gmina leży w dolinach rzek Sierpienicy i Raciążnicy, w środkowej części niecki brzeżnej na Równinie Raciążskiej, z dala od wielkiego przemysłu, dzieki czemu jest to teren czysty ekologicznie z bogatą fauną i florą, w tym np. skupiskami żurawi.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Choć gleby nie są najwyższej klasy (wskaźnik bonitacji wynosi 0,89 - 0,80) i wykazują stosunkowo duże zakwaszenie, gmina ma charakter typowo rolniczy. Lasy stanowią ok. 11% powierzchni gminy.

Historia, dziedzictwo i kultura: Zawidz jest ośrodkiem sztuki ludowej. Przedstawicielami rzeźbiarstwa w drewnie są rodziny:Dużyńskich, Krajewskich, Szemborskich, Marcinkowskich, Wierzbickich, Wierzchowskich i Goczyńskich. Kultywowana jest również sztuka kowalstwa artystycznego. Przy zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu działa działa zespół pieśni i tańca "Zawidzanie", który odnosi sukcesy na licznych festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. Na terenie gminy znajduje się szereg zabytków sztuki sakralnej.

Zawidz Zawidz
Liczba wyświetleń: 18